Srí Lanka: úžasná země se zajímavými tradicemi a zvyky

Cestujeme na Srí Lanku a hledáme nejen krásné hotely a čisté pláže. Chceme se dozvědět více o této nádherné zemi a lépe ji porozumět. Proto i vám doporučujeme seznámit se s tradicemi a zvyky na Srí Lance, abyste lépe poznali tuto krásnou exotickou zemi.

Zdravení na Srí Lance

Tradiční pozdrav na Srí Lance je malým kývnutím hlavy, které je doprovázeno složením rukou v tradičním modlitebním gestu. Obvykle jste takto vítán staršími lidmi. Ovšem takový pozdrav je povinný v chrámech a klášterech. V každodenním životě vás moderní lidé vítají obvyklým handshake.

Při pozdravu se nikdy nedotýkejte osoby levou rukou. Na Srí Lance není obvyklé nic dělat levou rukou – nepřijímat jídlo ani pozdravovat ani dávat dárky. Levá ruka je pro Srí Lanky považována za „nečistou“, je určena pouze pro hygienické potřeby!

Náboženství je na Srí Lance důležitou součástí života

Na ostrově je buddhismus považován za nejdůležitější náboženství. Uznává ho 70% obyvatel. Stejný počet přívrženců hinduismu, islámu a křesťanství – každý po 10%. Obecně jsou na Srí Lance velmi loajální vůči jakékoli víře.  

Na ostrově existuje pravidlo – bez ohledu na to, jaké náboženství praktikujete, musíte respektovat Buddhu, dodržovat tradice a pravidla chování v chrámech a klášterech. Nemůžete být fotografováni zády k Buddhovi, tím spíše – lezení na památník. Pečlivě sledujte děti. Ve vztahu k Buddhovi se zde neodpouští ani nevinné dětské žertíky.

Hotely – zvyky

Ve velkých hotelech a restauracích jsou odměny často již zahrnuty do vyúčtování. Ve všech ostatních případech, pokud jste se službou spokojeni, nezapomeňte nechat alespoň 10% z celkové ceny. Nezapomeňte, že na ostrově například průvodci a nositelé zavazadel pracují pouze na doporučení.  

Chcete-li si zpříjemnit Srí Lanku, dejte posluhovačům malý suvenýr a udělají pro vás první poslední. Například v hotelu a restauraci vám bude děkováno za zajímavý zapalovač a obyvatelé ostrova budou spokojeni s neobvyklým a krásným plnicím perem.

Provoz Srí Lanky se řídí pouze třemi pravidly

Pro pohyb po ostrově je vhodné si půjčit moped nebo kolo. Jen se vyhněte jízdě na vlastní pěst v rušných městech.

Provoz Srí Lanky se řídí pouze třemi pravidly:

  1. Ten s velkým autem má pravdu.
  2. Ten, kdo má drahé auto, má pravdu.
  3. Vždy má pravdu ten, kdo je odvážnější a má hlasitější troubení.

Evropané, kteří jsou zvyklí na jiná pravidla provozu, se proto obtížně přizpůsobují na silnicích Srí Lanky.

Veřejná doprava na Srí Lance – spousta autobusů. Buďte opatrní, na zastávkách řidiči pouze mírně zpomalí a cestující musí skočit na cestu. Ano, dveře, jako celek a okna, ve veřejné dopravě na Srí Lance se nezavírají!

Na Srí Lance se nedotýkejte neznámých žen. Chcete-li obejmout ženu na ulici nebo se s ní vyfotit, musíte požádat o povolení.

Na Srí Lance jsou zpoplatněné silnice.  Když vaše dovolená skončí a odjíždíte z hotelu na letiště, nezapomeňte dát několik rupií do speciální krabice poblíž silnice.

Když opustíte pohostinnou Srí Lanku, nezapomeňte koupit pro sebe a své přátele skutečný cejlonský čaj. Srí Lanka je po Indii a Číně největším producentem čaje na světě.  

M. Tkachevová