Zelená polévka s medvědím česnekem

S dlouho očekávaným příchodem jara se probouzí ze zimního spánku nejen příroda, ale také naše tělo. Po nekonečných chladných měsících, kdy se nám zima zarývala pod kůži, jsme vyčerpaní, unavení, mnohdy i znechucení a měli bychom poslechnout varovné signály oslabeného organismu, který doslova křičí po pohlazení slunečního paprsku, zdravém pohybu a jarní detoxikaci.

Co potřebujete?

Ingredience:

1 litr kuřecího vývaru
60 g másla
1 malá cibule
1 větší pórek (světlá část)
1 sáček mraženého hrášku
hrst listů medvědího česneku
sůl
pepř
0,5 dl mléka
1 mrkev
1 lžička hnědého cukru

Jednou z variant je zařadit do svého jídelníčku „zelené“ pokrmy a potraviny s vysokým obsahem vápníku. Velmi důležitý je také pitný režim, měli bychom si častěji dopřát bylinné čaje a osvěžení v podobě ovocné či zeleninové šťávy. Škodlivé toxiny odplavíme z těla také prostřednictvím kůže např. příjemným pobytem v sauně nebo vonnými koupelemi. Vnitřně můžeme zahájit boj pomocí léčivých bylin. Metabolismus povzbudí kopřiva dvoudomá (obzvláště její mladé výhonky), provitamín A nabízí pampeliška (její čerstvé listy můžeme použít do různých druhů salátů) a potřebnou energii a sílu v tomto ročním období Vám zaručeně dodá medvědí česnek, který je bohatým zdrojem vitamínu C.

Postup:

Kuřecí vývar připravíme obvyklým způsobem (v nouzi můžeme použít bujón). Cibuli nakrájíme na kostičky, pórek a listy medvědího česneku posekáme nadrobno. V hrnci rozpustíme polovinu másla a lehce orestujeme cibuli. Až zesklovatí, přidáme pórek a po chvíli mražený hrášek. Zeleninu zalijeme připraveným vývarem, který ochutíme listy medvědího česneku, solí a pepřem. Vaříme přibližně 5 minut od bodu varu, dokud hrášek nezměkne. Polévku rozmixujeme, přilijeme mléko a znovu zamícháme. Na druhé části másla osmahneme na kostičky nakrájenou mrkev, zaprášíme ji hnědým cukrem, udusíme doměkka a poté vložíme do polévky. Servírujeme s lehce opečenými houstičkami.