Jak vyčistit troubu

Jak vyčistit troubu? Může to být náročný úkol, ale s těmito kroky a tipy to bude snazší a efektivnější. Zde je návod, jak na to:

Potřebné materiály:

 • Sodu bikarbonu
 • Bílý ocet
 • Měkkou houbu nebo kartáč
 • Gumičky nebo rukavice
 • Rozprašovač

Kroky pro čištění:

 1. Příprava trouby: Nejprve vyjměte všechny plechy, rošty a jiné příslušenství z trouby. Tyto části můžete čistit odděleně stejným způsobem, nebo je namočit v horké mýdlové vodě pro snadnější odstranění zbytků jídla.
 2. Vytvoření čistící směsi: Smíchejte ½ šálku sody bikarbony s několika lžícemi vody, dokud nevznikne pasta. Množství vody upravte tak, aby pasta nebyla příliš řídká nebo příliš hustá.
 3. Nanášení pasty: Pastu rovnoměrně naneste na vnitřní povrchy trouby, zaměřte se na oblasti s nejvíce usazeninami. Buďte opatrní a vyhněte se ohřívacím prvkům.
 4. Nechte působit: Nechte pastu působit přes noc nebo alespoň 12 hodin. Sodová pasta má čas působit a změkčit upálené zbytky jídla.
 5. Čištění a oplachování: Další den použijte měkkou houbu nebo kartáč na odstranění pasty a uvolněných nečistot. Pro obtížně dostupná místa můžete použít starý zubní kartáček.
 6. Ocet pro dokončení čištění: Po odstranění většiny pasty nastříkejte bílý ocet po vnitřních površích trouby. Reakce sody s octem pomůže odstranit zbývající zbytky a zanechá troubu čistou a lesklou.
 7. Důkladné oplachování: Nakonec troubu důkladně opláchněte mokrou hadříkem, abyste odstranili všechny zbytky čistící směsi a octa.
 8. Čištění doplňků: Nezapomeňte také vyčistit vyjímatelné části, které jste předtím namočili nebo odložili stranou.
 9. Opakování podle potřeby: V případě, že trouba není zcela čistá, můžete proces opakovat nebo použít komerční čisticí prostředky určené pro trouby.

Doplňující tipy:

 • Prevence: Aby bylo čištění trouby v budoucnu snazší, pokládejte na dno trouby aluminiovou fólii nebo speciální ochrannou podložku, která zachytí kapičky a zbytky jídla.
 • Bezpečnost: Při čištění vždy používejte ochranné rukavice, abyste chránili svou pokožku před agresivními čisticími prostředky.

Tento postup vám pomůže udržet troubu čistou a prodloužit její životnost, zatím