Jak zaslat balík do zahraničí?

S odesíláním obyčejných zásilek (např. pohlednic, psaní) do zahraničí většinou není problém. Pokud je zásilka opatřena poštovní známkou v příslušné hodnotě, není nic jednoduššího, než ji vhodit do poštovní schránky. Problém však nastává v případě, že chcete odeslat do zahraničí balík.Návod

Dodávání zásilek do zahraničí se liší podle zemí, kam je zásilka určena. Jinak tomu je v případě zasílání balíku do USA, UK nebo na Slovensko. Proto je důležité si nejprve ověřit, jaké jsou hmotnostní, rozměrové a další limity zásilek v jednotlivých zemích.

U přepážky pošty lze podat bez celního řízení pouze poštovní zásilky, které nemají obchodní charakter (např. dárky). V jiném případě je nutné vyplnit tzv. celní prohlášku nebo celní nálepku, kterou obdržíte na poště. Není to však zapotřebí do všech zemí. Poštovní zásilky není nutné celně projednávat a vyplňovat celní prohlášky v případě zásilek adresovaných do následujících zemí:

Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko (s výjimkou Grónska), Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko (kromě Severního Irska), Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Vatikán, Velká Británie a Severní Irsko.

Standardní balík a cenný balík musí být podán zároveň s poštovní průvodkou. Tu obdržíte na pobočce České pošty. Pokud odesíláte doporučené psaní či cenné psaní do zahraničí, je zapotřebí, aby bylo podáno zároveň s podacím lístkem nebo poštovním podacím archem.

Ceny balíků do zahraničí se odvíjejí od hmotnosti zásilky. Např. cena standardního balíku do zahraničí do 20 kg se pohybuje od 200 do 300 Kč. Ceník poštovních služeb naleznete na stránkách České pošty.