Sebeřízení – jednoduché strategie, jak se stát svým nejlepším já!

Všichni jsme jen lidé a občas se ocitáme ve spárech špatných návyků, neproduktivních praktik a méně než ideálního chování. Jediný způsob, jak se jich zbavit, je použít určité osobní a mezilidské taktiky, a to je místo, kde přichází na řadu sebeřízení. Dnes vám přinášíme všechny potřebné nástroje, strategie a tipy, jak budovat své dovednosti.

Sebeřízení je komplexní soubor rozhodnutí, postupů a hodnocení používaných k regulaci chování. Mezi jeho klíčové prvky patří:

  • Sebeuvědomění. To je nezbytný předpoklad pro jakékoli změny, které chcete zavést ve svém chování. Pokud si nejste vědomi svých nedostatků, nemůžete se změnit. Takže místo toho, abyste zavírali oči nad svými špatnými návyky, podívejte se dobře a důkladně na to, co lze zlepšit.
  • Stanovení cílů. Uvědomit si, že musíte něco změnit, a zaměřit se na tento cíl je stejně dobré výchozí místo jako jiné. Pokud máte sklony k rannímu podřimování, zvažte, zda jít spát dříve a vytvoření lepších ranních návyků. Pokud trpíte nevyléčitelnou prokrastinací tváří v tvář určitým tématům, zkuste přepojit svůj mozek tak, jak o těchto tématech přemýšlíte, a chopte se jich z jiného úhlu.

Tip: Naučit se sebeřízení je proces na delší dobu, takže pokud máte například před závěrečnu prací a nestíháte, budete potřebovat radikální řešení. Tím je vypracování podkladů bakalářské práce, nebo vypracování seminární práce na zakázku. Rychle, anonymně a spolehlivě.

  • Organizace. Způsob, jakým si zorganizujete svůj život a prostředí, bude určovat úspěch vašeho sebeřízení. Pokud si to přejete snížit obsah cukru ve vaší stravě, vyhoďte sladkosti z domu. Pokud se po obědě cítíte pomalí a potřebujete si zdřímnout, uspořádejte si povinnosti tak, abyste si mohli odpočinout.
  • Organizace času. Když už mluvíme o každodenním podřimování, důležité je také to, jak si zorganizujete čas. Ujistěte se, že své plány chováte rozumně a počítejte s časem, který strávíte děláním všech těch krásných věcí ze „skutečného života“, jako je nakupování potravin, vaření a úklid, stejně jako společenské aktivity.
  • Nastavení priorit. Nebuďte na sebe příliš přísní – nemůžete dělat všechno najednou. Rozhodněte se, co má přednost, a udělejte krok za krokem.
  • Zaměřte se. Odhodlání a disciplína vás dostanou dál než k motivaci, takže se ujistěte, že se budete držet svých rozhodnutí, ať jsou jakákoli.