Který typ barev zvolit pro vaše malby a jaké mají výhody?

Kreslení se často může točit mimo jiné kolem toho, jakou technikou se rozhodnete kreslit. Pro tu je potřeba volit patřičné malířské dovednosti a především také specifické vybavení. Volba konkrétního druhu barev, je tady naprosto zásadní.

Dnes se budeme bavit o třech poměrně dost rozdílných druzích barev. A to o olejových barvách, akrylových barvách a v neposlední řadě o akvarelových barvách.

Dnes jsou nejoblíbenější akrylové barvy

Akrylové barvy jsou velice oblíbené především proto, že jsou vysoce odolné vůči vzájemnému promíchání a zároveň jsou hodně trvalé. Je tak výborné jejich použití na díla, u kterých se očekává časté vystavování. Další výhodou je, že akrylové barvy nejsou založeny na vodě. Což znamená, že jsou po zaschnutí také kompletně omyvatelné.

Tyto plusy akrylových barev ještě podporuje i jednoduchost. Pracuje se s nimi velice dobře. Na druhou stranu je tady ale potřeba myslet na to, že je spousta potíží s kompletním čištěním palet i náčiní, protože voda nestačí. Je nutné tedy používat benzínová nebo alkoholová čistidla.

Olejové barvy jako tradiční metoda

Oproti moderním akrylovým barvám jsou olejové barvy naopak vysoce tradiční. Je s nimi obtížnější zacházení a celkově vyžadují profesionální přístup a slušné malířské dovednosti. Vytvořená díla jsou ale doslova nádherná.

Olejové barvy totiž dobře pracují s plynulými přechody a velice často jsou nejlepší volbou i pro pestrobarevné přírodní scenérie. Jedná se o tradiční metodu kresby, která se používá už stovky let. A ani dnes není zdaleka mrtvá, protože se ji věnuje celá řada malířů, jako svojí prioritní.

Akvarelové barvy jako kompromis mezi obojím

Zatímco akrylové barvy jsou moderní, jednoduché a oblíbené, jsou olejové barvy naopak obtížnější na práci a považovány za starší technologii. Akvarelové barvy tady víceméně zastupují pozici zlaté střední cesty mezi obojím. Nejobtížnější částí je příprava čtvrtky, jinak je užití a míchání akvarelových barev velice jednoduché. Akvarelové barvy jsou totiž založeny na jednoduše mísitelné emulzi s barevnými pigmenty.