Kde sehnat e-knihy zdarma

Tištěné knihy zadarmo moc k sehnání nejsou. U těch elektronických už to není takový problém. Jaké knihy tedy lze bez placení sehnat a především: kde?Návod

Cena knihy se obecně skládá z několika složek – samotné odměny autora, podílu nakladatelství (redaktorské, korektorské práce apod.) a prodejce (prodejní marže) a nákladů na tisk a materiály. U elektronických knih odpadá pouze poslední položka. Není tak možné oficiálně sehnat např. zahraniční překladovou literaturu ani lecjaké domácí autory.

Knihy z povinné četby od Městské knihovny

Naštěstí však existují dvě skupiny knih, které legálně ke stažení jsou. Tou první jsou díla autorů, kterým vypršela autorská práva. Jedná se o autory, kteří jsou již více než 70 let po smrti. Jejich díla tedy spadají většinou do kolonky „povinná četba“ (což ovšem neznamená, že by se nedaly číst).

V perfektně zpracovaném elektronickém vydání je posílá do oběhu Městská knihovna v Praze (www.mlp.cz) a kromě domovského webu knihovny je možné je stáhnout také v sekci FREE na webu free.boobook.cz.

Současní autoři otevřeni světu

Druhou skupinu tvoří moderní autoři, kteří zkrátka chtějí, aby si jejich výtvory přečetlo co nejvíce čtenářů, a na nějakém zisku jim přitom příliš nezáleží. Takové e-booky sice za sebou nemají masivní odporu marketingu, ale o to více často překvapí svoji kvalitou – vtipem, propracovaným příběhem i originálním vytříbeným stylem.

Mezi těmito e-knihami najdeme také řadu odborných příruček a publikací. Většinou se jedná o díla odborníků, kteří si volně šiřitelným e-bookem budují jméno/značku a snaží se přilákat vlastní zákazníky. I tyto knihy jsou zařazeny ve FREE sekci výše zmíněném webu.

Uložto a jiná odkladiště

Většina současných prodejců zajišťuje ochranu proti nelegálnímu šíření pomocí tzv. sociálního DRM. Každý elektronický výtisk je tedy označkován unikátním kódem či přímo jménem a e-mailem kupujícího. Pokud se takový výtisk objeví volně na internetu, není problém dohledat, kdo jej do světa vypustil. Přesto je možné tu a tam najít placené knihy volně ke stažení na serverech typu Uložto.

Samotné stažení takového díla (na rozdíl od nahrání) protizákonné není. Přinejmenším to je však nemorální vůči autorovi, který nad tvorbou strávil desítky, ne-li stovky hodin. Jestli byste i přesto chtěli tak