Jak a kdy prořezávat jehličnany?

Než se začnete zaobírat prořezáváním jehličnanů, musíte nejprve najít sami odpověď na následující otázku: „Je možné jehličnany neprořezávat? “Konec konců, jakékoli prořezávání je pro rostliny stresem. Zdravé jehličnaté rostliny prakticky nevyžadují roční prořezávání, s výjimkou sanitárního prořezávání, kdy jsou odstraněny zmenšené, poškozené a zlomené větve. Stejně tak se musí ořezávat živý plot tvořen jehličnatými rostlinami.

Ne všechny jehličnany jsou pro tyto účely vhodné. Nejlepší druhy, které tolerují střih v podmínkách Česka, jsou západní thuja, tis, smrk, jalovec (obyčejný, panenský, čínský) a cypřiš Lavson . Požadovaný tvar a velikost koruny u thuji, tisu a jalovci se vytvářejí zahradními nůžkami, které odříznou podlouhlou část větve. Frekvence prořezávání závisí na rychlosti růstu rostliny, ale obvykle je to jednou nebo dvakrát ročně.

První prořezávání se provádí na jaře, nejlepší čas na to je březen-duben, než začnou růst nové výhonky, a hlavní korekce se provádí v červenci až srpnu. Jehličnany prořezávejte za oblačných dnů, abyste zabránili hnědým skvrnám na jehlách ze zvýšeného odpařování vlhkosti.

Rostliny výše uvedených druhů jehličnanů v živých plotech se zpravidla v roce výsadby neořezávají – během tohoto období se rostliny přizpůsobí na novém místě. Následující rok zahradnickými nůžkami se zkracují postranní výhonky asi o dvě třetiny délky, apikální výhonky – o jednu třetinu. Tato prořezávací technologie umožňuje další větvení pro příští rok a přispívá k vytvoření hustého porostu. Prořezávání touto metodou se provádí za účelem získání dané výšky plotu. Je žádoucí vytvořit lichoběžníkový nebo pravoúhlý profil živého plotu (vytvoření profilu je rovnoběžné).  

Dynamika růstu jiných jehličnatých druhů z čeledi borovic je taková, že jejich prořezávání, v obecně přijímané koncepci, může nejen zkazit vzhled, ale může dokonce i znetvořit rostlinu. Pro tyto rostliny v mladém věku se používá škubání části pupenů nebo sevření části mladých rostoucích výhonků. S věkem stromů můžete také aplikovat lehké pravidelné prořezávání, v kombinaci se štípáním.

Toto je pouze obecná instrukce o tvorbě okrasných jehličnanů. Intenzita prořezávání, její metody a dokonce i načasování jsou stanoveny s ohledem na konkrétní druh rostlin a sledované cíle.

Kromě toho byste měli vědět, že téměř všechny druhy jehličnanů, zejména thuja, smrk, jalovec, mají koruny, ze kterých je možné vytvářet mnoho dekorativních tvarů – pyramidální, sférické, tvarované jako hnízdo nebo kuželové.

P. Rekovets