Jaro se blíží: Víte, jak na servis vašeho kola či skateboardu?

Každé jaro čeká všechny, kteří jezdí na kole, koloběžkách nebo na skateboardu nenáviděná jarní revize. Ačkoliv se musíme starat o naše vybavení víceméně celoročně a pravidelný servis je úplný základ.

I tak by nás ale měl na každém jaře čekat generální servis. A to jak v případě kol, tak i skateboardu a koloběžek. Pokud nechcete spoléhat jen na servisy, a chcete se o ně umět postarat i sami, tak vám dáme pár základních rad.

Na jaře vždy investuje do nových součástek

Vždycky na začátku hlavní sezony, by mělo dojít k obnovení všech součástek, které se pravidelně opotřebovávají. U kol se typicky bavíme především o kontrole plášťů, kontrole řetězu a případně brzdových destiček a špalíčků.

U skateboardů je potom potřeba často zakoupit nové polepy, popřípadě investovat do nových koleček a trucků, které se hodně opotřebovávají. Dostupnost součástek ale může být kvůli zpomalené výrobě menší. Proto u výrobců jako Ambassadors.eu vždycky raději objednávejte dopředu. 

Kompletní servis do posledního detailu

Pokud máte dostatečné vybavení a zkušenosti, tak rozeberte svůj skateboard i kola do posledního šroubku. Všechno byste měli kvalitně umýt a odmastit do detailu. Jakmile budete mít vše připraveno, tak specializovanou vazelínou namažte všechny pohyblivé součásti. Typicky to jsou součásti v okolí kol a koleček, popřípadě brzdové komponenty.

K promazání těchto komponentů ale používejte speciální silikonová maziva. Především v oblasti koleček se do promazaných ložisek může dostat spousta nečistot. Silikonová maziva jsou proti nim ale mnohem odolnější. Součástí každé jarní údržby by následně měla být kvalitní projížďka. Vyzkoušejte všechno, co budete v sezoně potřebovat od jednotlivých vlastností, přes brzdy až po poslední detaily. Teplo se už totiž blíží, tak hurá do toho!