Jaké máte možnosti při zavlažování zahrady?

Jakmile nastane teplejší počasí, jako majitelé zahrady budete muset začít s obnovou trávníku. Jistě také vysadíte nové rostlinky, aby pozemek během sezony vypadal přívětivě. Ještě před tím je ale dobré se rozmyslet, zda nenastal vhodný čas na změnu zavlažování půdy tak, aby měla dostatek vody i tehdy, přijdou-li například v létě vedra bez dostatečného množství srážek.

Ruční zavlažování

Poměrně dost lidí i v dnešní době zalévá zahradu ručním způsobem, tedy s pomocí obyčejné konve, případně s hadicí napojenou na vodovodní potrubí. Jenže tento proces je nejen zdlouhavý a neefektivní, ale také může být dosti drahou záležitostí. Výrazně pak totiž stoupá spotřeba vody, což se samozřejmě negativně projeví na nákladech za provoz domácnosti. Proto je vhodné uvažovat nad jinými, modernějšími způsoby.

Automatické varianty zavlažování

Daleko rozumnějším řešením je automatické zavlažování. Sice jde o investici, která vás vyjde minimálně na pár tisíc korun, ovšem pozemek má pak v každém období ideální vláhu, a to za jakéhokoliv počasí.

První volbou může být automatické zavlažování trávníku, kdy si na pozemku necháte vybudovat podzemní síť trubek. V určitých pravidelných odstupech se následně instalují výsuvné trysky a rozprašovače, které se samy o sobě zapínají. Moderní závlahové systémy jsou schopny fungovat i dle toho, jaké klimatické podmínky aktuálně panují. Je-li třeba zrovna deštivo, intenzita zkrápění se sníží tak, aby půda nebyla vodou příliš přesycena.

Další možnost představuje takzvaná kapková závlaha. Je ideální v momentě, kdy na zahradě pěstujete bylinky a rostliny v záhonech, případně máte vysazené nějaké keře, které nepotřebují tolik vody, ovšem musejí ji mít v pravidelných dávkách, jinak nerozkvetou, potažmo nebudou plodit. Kapkovací závlaha šetří výrazné množství finanční prostředků. Tento a další závlahové systémy jsou maximálně účinné a vyžadují jen minimální nároky na dodávky elektřiny i samotné vody. Kapkový systém se dá aplikovat nejen venku, ale také k zavlažování skleníku.

Jak snížit spotřebu vody?

Když se rozhodnete pro manuální skrápění pozemku, snažte se využívat přírodní zdroje, zejména dešťovou vodu. Stačí, jestliže si pod okapy přistavíte dostatečně objemné sudy, do nichž voda steče, jakmile zaprší. Tím se dá výrazně snížit spotřeba pitné vody z centrální sítě. Hlavně v letních vedrech se vám takováto pomůcka bude opravdu hodit.