Vzduchové kompresory vám dokáží ušetřit čas, ale dejte si pozor, aby to nevyšlo draho

Když se naučíte využívat vzduchový kompresor naplno, vysoce zvýšíte efektivitu své práce. Bohužel spousta uživatelů kompresoru stále zapomíná na správné hospodaření s energiemi vynaloženými na provoz stroje či celé kompresorové soustavy. Pak vyvstává otázka, jestli ušetřený čas a více vykonané práce vyrovná účty za provoz. V současnosti, kdy ceny energií vyrostly exponenciálně, rozhodně stojí za to se v této oblasti vzdělat. Proto je tady tento článek, který vám poradí, co všechno s kompresorem dělat a jak, aby to nevyšlo zbytečně draho.

Nejprve k samotnému využití kompresoru

Když už si pořizujete vzduchový kompresor, vyplatí se ho využít naplno. Brzy tak zjistíte, že už nepotřebujete žádné akumulátorové nářadí, zbavíte se všech štětců a sprejů, protože takové lakování nikdy není extra kvalitní a zároveň zapomenete na ruční pumpičku. Kompresory jsou podle své konstrukce vhodné i na řadu dalších prací. Řemeslníci a kutilové používají výhradně pístové kompresory, buď olejové nebo levnější bezolejové. Stejné stroje jsou i v autoservisu nebo zámečnické dílně, akorát už nejsou mobilní ale stacionární. Průmyslové podniky, kde je výroba nepřetržitá pak okupují šroubové kompresory. Ušetřit si spoustu těžké práce a zvýšit své zisky můžete s každým z nich. Stejně tak ale existují případy dlouhodobého prodělávání. Všechno je totiž o efektivním provozu, co nejlepším řízení samotného kompresoru, ale i veškerého zařízení, které k němu připojíte. Jedná se o úpravu stlačeného vzduchu, aby byl kvalitnější bez obsahu kondenzátu a dalších nečistot, o regulaci tlaku, správně navržených rozvodech vzduchu i o vhodném využívání pneumatické nářadí a čehokoliv dalšího na výstupu u samotné aplikace. Stačí zanedbat, špatně konfigurovat nebo neudržovat jednu z částí a na problém se zbytečnými výdaji je zaděláno.

Jak začít s co nejlepší a hospodárností?

Může to znít protichůdně, ale i když se vyplatí kompresory co nejvíce využívat, je důležité je maximálně omezovat. Tedy jejich chod. Zásoba stlačeného vzduchu by prostě měla být taková, jakou potřebujete. Ani větší ani menší. Hlavně nenechat vzduchový kompresor běžet zbytečně nebo nerozvážně přicházet o drahocenný vyrobených vzduch. Pomoci může energetická analýza. Detailně změřit „chování“ vaší kompresorové soustavy nabízí hned několik firem a obrátit se určitě můžete i na vašeho specialistu přes stlačený vzduch, od kterého jste si kompresor kupovali.

Jaká měření a úkony se při energetické analýze provádí?

  • Měření provozních dob kompresorů – doby pod zátěží a doby chodu naprázdno
  • Měření spotřeby elektrické energie u jednotlivých kompresorů
  • Měření průtoku a spotřeby stlačeného vzduchu
  • Odhad objemu ztrát netěsnostmi
  • Porovnání spotřeby energie a objemu dodaného stlačeného vzduchu
  • Výpočet aktuálních nákladů na energii a potenciálních úspor

Odkud odtékají zbytečné peníze nejčastěji?

Energetická analýza samozřejmě může odhalit spoustu problémů. Možná máte pouze malý kompresor, nenáročně koncipované rozvody vzduchu nebo hadice a připojujete jenom skromný počet příslušenství, tak si říkáte, proč energetickou analýzu vůbec dělat. V tomto případě to není nutné, ale platí pro vás několik stejných následných kroků, jako pro majitele velkých kompresorových soustav, kteří si analýzu nechali zpracovat. Cíl je přece stejný pro každého – zjistit, kudy se ztrácí zbytečné peníze. Nejčastěji se opakují čtyři problémy:

  • Špatné dimenzování celého systému
  • Zbytečně vysoký tlak tam, kde to není nutné
  • Úniky stlačeného vzduchu
  • Žádné využívání vytvořeného tepla

Špatné dimenzování celého systému

Tento problém je opravdu velice častý. Začíná u výběru samotného kompresoru. Zde je potíž hlavně v tom, když budoucí majitel neví, na co přesně a jak často bude kompresor využívat. Někdy totiž může být dokonce výhodnější ovládat hned několik systémů najednou. To spočívá v aplikaci maximálního množství kompresorů se základním zatížením. Ovládáním více kompresorů můžete optimalizovat provozní náklady, protože vybíráte, který kompresor provozovat podle konkrétního zatížení, a to na základě požadavku průtoku zařízení. Podobně klíčové je rozhodnutí o umístění tlakových nádob. Instalovat je před nebo za sušičku vzduchu? A výběr samotné sušičky vzduchu? Zcela zásadní. Vemte v potaz, že některé typy sušiček vzduchu a také filtry způsobují pokles tlaku. Měli byste vědět, jak velká má pro váš provoz celková úprava vzduchu být. Není dobré sušit a filtrovat víc, než je nutné. Stojí to spoustu peněz. Správné dimenzování je potřeba i u rozvodů vzduchu. Nesprávně dimenzovaná potrubí mohou mít za následek nežádoucí tlakové ztráty, což způsobí, že váš systém stlačeného vzduchu bude pracovat namáhavěji a spotřebovávat více energie.

Zbytečně vysoký tlak tam, kde to není nutné 

Velká část systémů je provozována pod zbytečně vysokým tlakem jen kvůli jednomu místu, kde je vysoký tlak nutný. Nejen, že tím namáháte celou soustavu, ale také přicházíte o spoustu peněz. Uniká vám kvantum drahocenně vyrobeného vzduchu. Abyste se vyhnuli generování zbytečného množství stlačeného vzduchu, zkuste použít samostatný kompresor nebo přídavný kompresor. Část kompresorové soustavy tak může běžet pod nižším tlakem.

Úniky stlačeného vzduchu

V systémech stlačeného vzduchu se nezřídka objevuje spousta netěsností. Kdo šetří nebo se málo stará o údržbu kvůli netěsnostem může přijít o hromadu peněz. Jen pro příklad, ve velkých průmyslových provozech to bývají až statisíce. Větší úniky lze slyšet pouhým poslechem. Nejčastěji vznikají ve spojích. Laciné rychlospojky, levné armatury nebo nástrčné spojky a šroubení – to jsou častá epicentra problémů. Dokonce si můžete pořídit ultrazvukový detektor schopný odhalit i ty nepatrné úniky a stejně tak se dá na krizová místa použít mýdlová voda. Naučte se kontrolovat celý systém pravidelně.

Žádné využívání vytvořeného tepla

Vytápění prostor stojí spoustu peněz. A kompresory generují velké teplo. Vlastně veškerá energie se na něj přemění. Ještě váháte, proč toho nevyužít? Se vzduchovým kompresorem opravdu můžete ušetřit tisíce za vytápění. Kompresorová jednotka chlazená ventilátorem může poskytovat teplý vzduch pro vytápění prostorů v budově a vodou chlazená jednotka zase dokáže produkovat teplou vodu pro použití v budovách. Někdy je tedy opravdu chybou umístit kompresor někam ven z budovy do samostatné místnosti. Připravili byste se o spoustu tepla, které šlo využít.