Přišli jste o SPZ? S vozidlem nikam nejezděte a situaci řešte. Jak na to?

Co dělat při ztrátě SPZ

SPZ je nezbytnou součástí automobilu a je až překvapivě snadné ji ztratit. Když se to přihodí vám, měli byste vědět, jak v takových případech postupovat a co rozhodně nedělat.

Je jedno, jestli vám poznávací značku někdo ukradl, uvolnil se šroubek a upadla nebo ke ztrátě SPZ došlo jiným způsobem. V každém případě musíte neprodleně jednat.

Co dělat při ztrátě SPZ?

Stejně jako nemůžete jet bez technické prohlídky nebo sjednaného povinného ručení, nepatří na silnici ani vozidlo bez registrační značky. Pokud byste přesto vyrazili na cestu a přistihla by vás policie, hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a ztráta řidičského průkazu na 1 rok.

Při ztrátě SPZ během jízdy zastavte. Dál bez ní nemůžete pokračovat. Pokud nestojíte někde na dálnici, kde je nebezpečné chodit pěšky, zapněte výstražná světla, oblečte reflexní vestu a vydejte se značku hledat. Pokud ji najdete, musíte ji také připevnit zpět. Protože ani se značkou v autě nemůžete pokračovat v jízdě.

Kvalitní asistenční služby

Když SPZ nenajdete nebo ji nebudete schopni připevnit, čeká vás odtah. Ten stojí dost peněz jak v Česku, tak i v zahraničí. V každém případě byste měli zvážit kvalitní pojištění a myslet hlavně na asistenční služby, kde bude pokryt právě i odtah.

Variantu Základ máte u Kooperativy automaticky při sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění. Ta ale zahrnuje jen odtah v případě havárie. Službu si můžete rozšířit za příplatek ve variantě Ideál, MAX nebo MAX+.

Krádež registrační značky z vozidla

Pokud došlo ke krádeži registrační značky, musíte tuto skutečnost nahlásit na policii. Ta začne celou věc řešit jako krádež. U běžných značek půjde o přestupek, u značek na přání o trestný čin, jelikož vyjdou na 10 000 Kč. Nahlášení na policii je nutné. Jinak by mohl někdo vaše značky zneužit, například si je namontovat na vůz a pak odjet od čerpací stanice bez placení.

Kam pro novou SPZ?

Postup při ztrátě SPZ je jednoduchý. Nové značky získáte na počkání na magistrátu nebo úřadu s rozšířenou působností na registru vozidel. Jestliže jste přišli jen o jednu značku, přineste s sebou tu druhou, kterou odevzdáte a úřad ji zablokuje. Za nové značky zaplatíte 450 Kč, ovšem kdybyste chtěli náhradu za ztracené značky na přání, připravte si znovu částku 5000 Kč za jednu. S sebou si vezměte:

· občanský průkaz,

· malý a velký technický průkaz,

· fyzické osoby podnikající živnostenský list,

· právnické osoby výpis z obchodního rejstříku,

· dokument od policie,

· ověřenou plnou moc v případě vyřizování za někoho jiného;

Nutné formuláře k vyplnění při ztrátě SPZ najdete na stránkách ministerstva dopravy, ale dostupné jsou i na vámi zvoleném úřadě.