Podle čeho je ideální volit malířská plátna? Poradíme se základními parametry

Ačkoliv se to nemusí zdát na první pohled, tak jsou malířská plátna velice rozmanitým sortimentem, který se může odlišovat nejen v drobných detailech, ale také v celé řadě specifických věcí, které mohou ovlivnit nejen samotné plátno, ale také vlastnosti a životnost finálního díla jako takového.

Proto byste vždycky měli na základě techniky kreslení a celé řady dalších prvků vybírat to, jaké plátno bude právě pro vás tím ideálním.

Volba rozměrů zní jednoduše, ale není to tak

Jednou z věcí, které mohou celé řadě i zkušených malířů dělat problémy, je samotná velikost plátna. Lidé totiž mohou dost často očekávat zcela odlišné velikosti od svých představ a návrhů. Různá malířská plátna najdete ve standardizovaných velikostech, ale občas i v takových, které jsou méně obvyklé. Mimo toho všeho navíc máte možnost jednoduše sáhnout po kompletní sadě s různými velikostmi, čímž okamžitě dosáhnete mnohem lepšího výsledku.

Právě v moment, kdy se nemůžete jednoznačně rozhodnou tak mohou být sady tím nejlepším řešením. Mimo toho jsou pochopitelně v cenách sady zohledněna větší množství pláten, díky čemuž vám tak kusově vyjdou plátna mnohem levněji. Kvalitní sada malířských pláten by navíc měla být tréninkovou součástí vybavení pro nováčky.

Rámovaná malířská plátna

Malířská plátna v rámu jsou vhodná především v případě, kdy chcete opravdu stoprocentně použít celou plochu pro složitější a propracovanější díla. Mimo toho je malířské plátno v rámu správnou volbou, pokud koresponduje s rámováním a jeho stylem také samotný obraz s motivem a stylem, který jste k němu zvolili.

Povrch není vždycky zcela stejný

Různá plátna se mohou dost často odlišovat některými vlastnostmi. Typicky jsou dělány z velice podobného složení materiálů, kde najdeme opravdu jenom minimální rozdíly. Zapomínat bychom ale neměli na to, že naopak můžeme běžně najít různé druhy hustoty pláten jako takových. Pochopitelně zde platí, že čím hustější je tkanina, tím více je vhodná na hodně tekuté anebo několikrát překrývané barvy na konkrétním obraze.