Kosmické příběhy

V roce 1995 Sergey Krichevsky hovořil na Mezinárodním institutu pro antropologii v Novosibirsku o fenoménu, kterému lidé ve vesmíru čelí. Podle něj lze tuto podivnost porovnat se stavem pozměněného vědomí. Astronaut údajně vychází z jeho lidské podoby, promění se v nějaké zvíře a přesune se do jiného prostředí. Zároveň je vše realistické a astronautům se může zdát, že ztrácí mysl. K těmto změnám může dojít v prostoru během nočního spánku nebo dokonce denního odpočinku. Někteří astronauti tento jev popírají, zatímco jiní to prostě považují za noční můru.

Vzpoura ve vesmíru

Stávka posádky americké vesmírné stanice Skylab-4 byla první a dosud jediná vzpoura astronautů ve vesmíru, alespoň podle oficiální verze. Expedice, která začala 16. listopadu 1973, vytvořila rekord po dobu pobytu osoby ve vesmíru – 84 dní. V průběhu let byl tento záznam přerušen více než jednou. Pro posádku Skylab-4, která sestávala výhradně z nováčků, bylo pracovní zatížení nesmírně obtížné. Členové posádky Carr, Pog a Gibson si stěžovali na fyzický a psychický stres.

Výsledkem bylo, že v předvečer nového roku ztratili astronauti nervy. 28. prosince 1973 posádka přestala komunikovat s pozemní řídicí stanicí NASA. Astronauti odpočívali celý den, bavili se a užívali si výhledy na Zemi. Navíc před povstáním Carr řekl, že nikdy nebudou pracovat 16 hodin denně po dobu 84 dnů v řadě na Zemi, a ve vesmíru by se od nich nemělo očekávat, že to budou dělat. Následující den posádka zahájila komunikaci a pokračovala v práci.  

Zpěněný koňak

Nemůžete oficiálně pít alkohol ve vesmíru. Ale v historii vývoje vesmíru blízkého Zemi astronauti tento zákaz porušují. Bylo to v Sovětském svazu. Georgy Grechko řekl, jak ve svém druhém letu, když letěl na stanici Salyut-6, společně s Jurijem Romanenkem našli láhev s nápisem „Eleutherococcus K“. Je to takový energetický nápoj, který pomáhá vydržet zatížení. V láhvi však byl jeden a půl litru koňaku. Rozhodli se vzít 7,5 g denně – před spaním. Podle Grechka je koňak zachránil před silným nachlazením, bolesti zubů a podchlazení. Když však byla polovina baňky prázdná, koňak a vzduch se smíchaly do pěny, což bylo nemožné vytlačit. Astronauti se dokonce pokusili dostat koňak pomocí měchů ke sběru moči, ale selhali.

Kosmické ztráty

Například v březnu 2017 ztratil astronaut NASA Peggy Witson část obrazovky, která chrání ISS před mikrometeority. Nějak tento kus obrazovky mu vypadl z rukou a letěl do vesmíru. V roce 2008 opravoval americký astronaut Heidemari Stefanishin-Piper solární baterii na ISS a její mazací pistole explodovala. Zatímco se pokoušel vyčistit videokameru od úniku oleje z pistole, z jeho rukou vypadla taška na nářadí a také odletěla do prostoru.

O rok dříve, v roce 2007, astronaut Scott Paradzinski náhodou ztratil dvojici kleští ve volném prostoru a v roce 2006 Pierce Sellers upustil špachtli. Jedním z prvních a nejznámějších ztrátových případů je rukavice amerického astronauta Eda Whitea. Pustil to v roce 1965 při práci ve vesmíru. Rukavice letěla na oběžné dráze další měsíc, dokud nevyhořela v atmosféře Země.

O. Averkieva