10 důvodů proč dodržovat pitný režim

Každý den bychom měli dbát na dostatečný pitný režim, a to z několika důvodů. Naše tělo je tvořeno až ze ¾ vodou, proto je její doplňování nutností.Návod

Nezapomínejme, že spoustu vody naše tělo spotřebovává, například dýcháním, mluvením, fyzickou aktivitou, metabolickými pochody v těle, vylučováním, proto bychom měli vodu doplňovat. Napít bychom se měli ještě dříve, než pocítíme žízeň. Optimálně bychom měli vypít 2-3 litry tekutin denně. Přijímat tekutiny bychom měli během celého dne, ne nárazově, protože tak příliš zatěžujeme ledviny.

  1. Když nepijeme dostatek tekutin, hrozí nám dehydratace organismu – dochází k bolestem hlavy, k poruchám psychiky, může to vést až k poklesu fyzické i psychické výkonnosti, k poruchám trávení a k nevolnosti.
  2. Pokud nedostatečný pitný režim trvá déle, jsme stále unavení a hrozí nám vznik ledvinových kamenů.
  3. Nedostatek příjmu vody v organismu se projeví také na stavbě pokožky, která je vysušená, mohou se tvořit vrásky.
  4. Když má moč tmavou barvu, zvyšte pitný režim.
  5. Nejvhodnější a také nejlevnější nápoj je pitná voda z vodovodu, protože neobsahuje žádné konzervační látky a nepřibereme po ní na váze jako u vod slazených.
  6. Obyčejná voda nejlépe vyplavuje škodlivé látky z mezibuněčného prostoru. Měla by se pít lépe před jídlem než po jídle, protože tím se ředí žaludeční šťávy a ztrácejí pak na účinnosti.
  7. Ovocné šťávy a džusy by se měly pít půl na půl zředěné vodou a lépe nalačno. Minerální vody bychom měli pít se středním obsahem minerálů a jejich značky střídat. Měly by plnit jen doplňkový příjem denního pitného režimu.
  8. Kolik by měl denně dospělý člověk vypít si snadno spočítáte dle jednoduchého vzorce: Váha (kg) x 0,035 = denní potřeba tekutin (V litrech).
  9. POZOR! Káva, černé čaje a alkohol odvodňují! Proto ta trocha vody, kterou jste za den nastřádali se „odplaví“ jedním šálkem kávy či černého čaje.
  10. Slaná, sladká a tučná strava potřebu tekutin také zvyšuje. Zejména sůl je příčinou zadržování vody v těle.