Kolik týdnů obvykle trvá těhotenství?

Během období těhotenství je přirozené, že se v myslích nastávajících maminek honí spousta otázek. Mezi ty základní a naprosto pochopitelné patří otázka, jak dlouho požehnaný stav trvá, kdy přesně miminko přijde na svět nebo jaká opatření přijmout pro konkrétní týden či trimestr. Jste z toho zmatená? Udělejte si v tom pořádek.

Jak na výpočet termínu porodu?

Termín porodu se obvykle vypočítá tak, že se k prvnímu dni posledního menstruačního cyklu přičte 280 dní nebo 40 týdnů. Tento výpočet předpokládá, že ovulace nastává 14. den menstruačního cyklu ženy a brzy poté dojde k oplodnění. Není proto vždy přesný, protože načasování ovulace a oplodnění může ovlivnit mnoho faktorů, včetně nepravidelné menstruace.

Tři jedinečné trimestry

Období gravidity se dělí na tři trimestry. První trvá od prvního do 12. týdne, druhý od 13. do 28. týdne a třetí od 29. týdne do porodu. Každý trimestr se vyznačuje jedinečnými fyzickými a emocionálními změnami, přičemž první trimestr považujeme za nejnáročnější, protože se tělo musí přizpůsobit hormonálním změnám.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak se tělo v průběhu gravidity mění, přečtěte si informace pro jednotlivé týdny těhotenství na stránkách Modrý koník.

Běžná délka těhotenství

Délka těhotenství se obvykle udává v týdnech, přičemž trvá v průměru 40 týdnů. Tento časový rámec je však pouze odhad a může se u jednotlivých žen lišit. V praxi to znamená, že část žen rodí za kratší dobu a část naopak přesáhne odhadovaný termín porodu. Počet předčasně narozených dětí (tj. narozených před ukončeným 37. týdnem) se v ČR odhaduje na cca 10 %. Těhotenství trvající déle než 42 týdnů se považuje za potermínové.

Předčasný porod může vést k různým zdravotním komplikacím dítěte – včetně syndromu dechové tísně, novorozenecké žloutenky a nízké porodní hmotnosti. Při přenášení se taktéž zvyšuje riziko podvýživy (v případě nefunkční placenty) a hrozí kontaminace plodové vody.