Jak vydat vlastní e-knihu

Tvoříte a rozhodli jste se, že své dílo vypustíte do světa? Vydat jej jako e-knihu má svoje výhody. A my vám poradíme, jak na to.

Vydat dílo jak e-knihu je rozhodně finančně méně náročné než u knihy tištěné. Zvlášť budete-li ji nechat tisknout jen v menších nákladech. Nejjednodušší cestou je samozřejmě oslovit nějakého nakladatele.

Vydání knihy nakladatelem

Ačkoliv si to řada začínajících autorů neuvědomuje, nestačí knihu jen vytisknout (připravit do elektronických formátů). Prvním velkým úkolem je dílo dostat do čitelné podoby. Jen málokteré totiž nepotřebuje zásahy redaktora ani korektora. I v tom sebelepším se totiž najdou slabá místa, logické chyby a další nesrovnalosti, které dobrý redaktor dokáže odstranit.

Oprava chyb je kapitolou sama pro sebe. Nadále je potřeba dílo připravit buď pro tisk, nebo jej převést do elektronických formátů. Pro převod samozřejmě existují programy, ale správné nakladatelství strojům nevěří a kvalitu převodu si ještě ověří ručně. O pracích grafika a ilustrátora ani nemluvě.

Poslední významnou činností nakladatele je samotná propagace knihy. Do její přípravy totiž investoval nemalé peníze a má samozřejmě zájem na tom, aby se mu vrátily. K tomu patří také distribuce do knihkupectví – ať už kamenného v případě tištěné knihy, nebo e-shopu u e-knihy. A to je právě úkon, který většina autorů, kteří si knihu vydávají sami, nedokáže. Za to všechno si však nakladatel vezme určitý podíl z prodeje.

Vydání vlastními silami

Aby vydavatel knihu do redakčního plánu přijal, musí se jednat o výjimečné dílo. Pokud nemá jistotu, že se mu peníze vrátí, vaši knihu nepřijme. Samozřejmě se může mýlit (jak to už trh nejednou ukázal). V takovém případě (nebo zkrátka jen proto, že chcete) si knihu můžete vydat vlastními silami.

Programy pro převod jsou dostupné na internetu

I v takovém případě je dobré, aby prošla rukama redaktora a zcela určitě i korektora. Prostý převod do formátů ePub a MOBI (ano, doporučujeme oba) zajistí řada programů – i volně stažitelných z internetu. Mezi ty lepší patří bezesporu Calibre (pro převod z .doc je však nutné text nejdříve převést do .rtf).

Pokud kniha obsahuje mnoho obrázků a hodně záleží na její grafické úpravě, není od věci zapřemýšlet pouze nad formátem PDF, který grafickou celistvost zaručí. Zde je vhodné e-knihy vydávat v klasické formátu A4 s okraji a také ve formátu pro čtečky, tj. bez okrajů (nebo jen s minimálními) a v menší velikosti (většina čteček má úhlopříčku 6 „).

E-kniha potřebuje propagaci

Máte-li v plánu knihu rozšířit do světa, je možné ji propagovat na vlastním webu, nebo se pokusit „udat“ ji nějakému prodejci elektronických knih. Ne všechny však budou ochotny knihu do prodeje přijmout. Především proto, že nemají záruku kvality (neví, zda kniha prošla korekturou, redakční prací ani jak moc je dobrý samotný obsah) – a samozřejmě nemají čas toto zkoumat.