Malování pro začátečníky: Jak vybrat barvy?

Výběr barev bude na startu vaší malířské kariéry naprosto zásadní. Proto jsme si pro vás připravili článek, kde jsme vybrali dvě nejlepší barvy pro začátečníky.

Pokud s malováním teprve začínáte, nejspíše jste přehlceni informacemi. Jak jste už určitě zjistili, na trhu naleznete nepřeberné množství barev, stojanů, štětců i pláten. Co si ale vybrat? Nemějte strach, v tomto článku vám pomůžeme. Ukážeme vám, které barvy jsou naprosto ideální pro začínající malíře.

Temperové barvy

Temperové barvy určitě dobře znáte. Malovali jste s nimi už na základní škole, tak proč se k nim nevrátit? Jsou cenově dostupné, ale také nabízí celou řadu skvělých vlastností. Koh i noor tempery se snadno ředí. Nepotřebujete žádné oleje nebo speciální ředidla. Navíc mají vysoké krycí vlastnosti podobné akrylovým barvám. Oproti nim ale s nimi není možné pracovat ještě po zaschnutí. Pokud tedy budete chtít něco opravit, máte smůlu. Buďto zkusíte chybu napravit další vrstvou barvy, nebo malbu necháte v původním stavu.

A na závěr přidáme ještě jednu zajímavost. Možná jste to nevěděli, ale s temperami se pojí dlouhá historie a tradice. Vaječné tempery se používají už od 15. století. V té době byly standardním prostředkem evropského deskového malířství. Postupem času je ale vystřídaly olejové barvy. Jestliže si tedy vyberete temperové barvy, stanete součástí bohaté historie.

Akrylové barvy

Podobné pohodlí jako temperové barvy vám nabídne i akryl. Tyto výtvarné prostředky sice nemají tak hlubokou historii, ale o to pohodlnější je jejich užívání. Díky všestrannosti těchto barev je můžete použít k velmi tenkým nátěrům, ale i silně pasterózním s bohatými texturními prvky. Stejně jako temperové barvy, i akryl je ředitelný vodou. Oproti temperám ale velice rychle vysychá. To znamená, že jednotlivé vrstvy budete moct nanášet rychleji a bez zbytečného čekání.