Jak vybrat lyžařské boty?

Lyžařské boty jsou velmi důležitou součástí lyžařské výbavy, která má velký vliv na výsledný pocit z lyžování. Proto je třeba věnovat jejich výběru náležitou pozornost.

Při výběru lyžařských bot je třeba zohlednit zejména úroveň vaší jízdy. Jiné boty jsou vhodné pro závodníka a jiné pro rekreačního lyžaře. Bota musí tvarově odpovídat vaší noze. Z toho důvodu se vyrábějí i dámské lyžařské boty, dokonale přizpůsobené anatomii ženského chodidla

Lepší lyžař, tvrdší boty

Čím rychleji a agresivněji jezdíte, tím větší silou na boty působíte. Zároveň potřebujete, aby se tato síla beze zbytku přenesla do lyže. Tento požadavek splní jen tvrdá bota s vysokou hodnotou flex indexu.

Flex index udává, kolik síly je třeba k ohnutí komínu směrem vpřed. Čím vyšší flex index, tím je bota tvrdší a vhodnější pro agresivní sportovní jízdu. Na druhou stranu je taková bota méně pohodlná.

Pokud lyžujete rekreačně a pohodově, je tvrdá bota zbytečná. Vyberete si spíše lyžáky s nižším flex indexem, které vám poskytnou více pohodlí i vyšší míru zateplení díky silnější vnitřní botičce.

Flex index je pouze orientační číslo a mezi jednotlivými výrobci se liší. Zhruba lze uvést, že komerčně vyráběné lyžařské boty mají flex index v rozmezí 50 – 130. Hodnoty 50 -70 jsou přitom určené pro rekreační lyžaře a začátečníky, 80 – 100 pro sportovní lyžaře a 110 – 130 pro závodníky a hodně agresivní jezdce.

Při výběru tvrdosti bot je třeba zohlednit také vaši hmotnost. Těžší lyžař si může vybrat botu s indexem o něco vyšším, než jaký odpovídá jeho lyžařskému stylu.

Bota musí sedět

Lyžařská bota musí na noze těsně sedět, ale neměla by nikde tlačit. Jednotliví výrobci mají odlišný vnitřní tvar svých bot, proto je dobré vyzkoušet boty od více výrobců a zjistit, které nejlépe vyhovují tvaru vašich chodidel. Další užitečné informace naleznete ve článku – Jak správně zkoušet lyžařské boty.

Dámské lyžařské boty

Samozřejmostí je dnes pestrá nabídka dámských lyžařských bot. Od pánských se liší vnitřním tvarem, který respektuje odlišnosti anatomie ženského chodidla a vykrojením v zadní části komínu, které je dáno nižším úponem lýtkového svalu.

Dámské boty jsou také měkčí, více zateplené, často například kachním peřím, a téměř standardem je také hebký vnitřní kožíšek.

Boty na míru

Poslední novinkou na poli lyžařských bot jsou boty na míru. Pod názvem Black Project je nabízí firma Sidas, výrobce stélek do sportovní obuvi, ve spolupráci se zavedeným výrobcem sportovního vybavení, značkou Salomon.