Jak postupovat při vodovodních haváriích a vytopení sousedů?

Bydlení v bytě má řadu výhod, ale může dojít také k nechtěným haváriím. V bytových nebo panelových domech patří mezi nejčastější havárie ty vodovodní. Polovina všech škod nahlášených pojišťovnám se týká vody, nejvíce případů se týká prasklých přívodních hadic, ale také přeteklé vany nebo nefunkčního či prasklého vodovodního kohoutku. Jak postupovat v případě, že vytopíte sousedy?

Zastavte vodu a vše zdokumentujte

Nejprve je nutné vypnout přívod vody, měl by stačit přívod vody do bytu, při prasklém vodovodním potrubí dokonce hlavní přívod vody, který bývá umístěn v přízemí nebo ve sklepě. Voda může natéct také do elektroinstalace, zvažte vypnutí elektřiny.

Při prasklině potrubí ve zdi nebo mezi patry nemusí škody vzniknout přímo u vás, ale přijde upozornit na vodovodní havárii soused pod vámi. Vždy nejprve uzavřete přívod, a před samotným řešením situace doma i u sousedů, posečkejte s úklidem, než vše pečlivě zdokumentujete pomocí fotoaparátu nebo mobilního telefonu, můžete natočit i video pro pojišťovnu.

Správné pojištění řeší potíže

Kdo hradí škody? Vždy platí, že škody jdou za viníkem vzniklé situace. U škod ve vlastním bytě lze použít pro krytí škod pojištění domácnosti. Škody, které způsobí voda u sousedů, však jdou také za vámi, protože škody hradí vždy viník. V tomto případě ale nelze použít pojištění domácnosti, je nutné mít uzavřené kvalitní pojištění občanské odpovědnosti, kterému se lidově říká pojištění proti blbosti, protože kromě vodovodních škod se pojistka vztahuje na škody, které způsobíte v běžném životě.

Asistenční linka poradí i pomůže

S uzavřenou pojistkou občanské odpovědnosti stačí u ERGO pojišťovny nahlásit vzniklou škodu na asistenční lince, kde poradí s administrativou a další dokumentací, kterou je třeba dodat pro doložení škod a poskytnutí plnění. Linka funguje nonstop, a kromě hlášení škod organizuje řemeslný servis včetně instalatérských, elektrotechnických a plynařských prací, které mohou při haváriích vzniknout nebo zajistí čištění potrubí při ucpání potrubního systému.