Desítka nejpodivnějších měst na světě

Longyearbyen, Norway, the worlds northern most city.

Stává se, že se dostanete na nějaké místo, rozhlížíte se, a pak na vše, co spatříte, nemůžete až do konce svého života zapomenout! Protože je to děsivé, podivné, nepochopitelné. Podívejte se na naše hodnocení nejpodivnějších měst na světě, protože o některých z nich je lepší číst, než je vidět.

Vesnice (USA) – Golf Mobile City

Toto místo je skutečným rájem pro seniory. Vesnice se nachází na Floridě a je domovem pro asi 100 tisíc lidí. Ve městě najdete fitness centra, cyklostezky, golfová hřiště, útulné restaurace a vše, co potřebujete pro pohodlný život.

Většina obyvatel jezdí na golfových vozících. Říká se, že toto klidné místo je plné skandálů a drbů. Bojůvky v barech, neslušné chování a řízení pod vlivem alkoholu zde nejsou neobvyklé. Kdo ví, co je pravda …

Whittier (USA) – město jednoho domu

Počet obyvatel tohoto města na Aljašce je 220 lidí. Většina lidí žije ve 14patrové budově s názvem Begich Towers. Pod jeho střechou jsou nejen byty, ale také obchod, pošta, kostel, nemocnice, škola a policejní stanice. Podivné město, ve kterém jsou všichni sousedé.

Colma (USA) – místo, kde je více mrtvých než živých lidí  

Více než 70% území města Colma, které se nachází v Kalifornii, je vyhrazeno pro hřbitovy. Žije v něm 1 500 lidí a je pochováno 1,5 milionu mrtvých. Faktem je, že během zlaté horečky se lidé v davu natáhli do San Francisca. V důsledku mnoha nemocí, které imigranti přinesli, bylo do konce roku 1880 přeplněno 26 městských hřbitovů. Pohřby se začaly provádět v nedaleké osadě, která se stala Colmou.

Ordos (Čína) – obrovské město duchů

Město bylo postaveno s očekáváním, že v něm bude žít více než milion lidí. Po celou dobu existence Ordosu však lidé zabírali maximálně 2% své plochy.  

Dnes jsou ulice města plné chátrajících a nedokončených budov.  (viz. titulní obrázek)

Longyearbyen (Norsko) – město, kde je smrt zakázána

Toto je nejsevernější osada na planetě, ve které žije 1 000 lidí.  Je přísně zakázáno zemřít v Longyearbyenu. Když je někdo vážně nemocný, převezou ho na jiné místo. A pokud by náhle člověk přesto zemřel, nepochovali by ho ve městě. Nejedná se o rozmary úřadů. Jen z důvodu extrémního chladu je rozklad těl nemožný, což je velmi nebezpečné (zejména pokud příčinou smrti byl virus).

Noiva do Cordeiro (Brazílie) – město žen

Město bylo založeno v roce 1891 ženou, která byla vyloučena ze společnosti za cizoložství. V Noiva do Cordeiro dnes žije asi 600 lidí, z nichž většina jsou ženy. Některé z nich jsou vdané, ale manželé pracují v sousedním městě a domů se vracejí o víkendech. Ženy se zde zabývají zemědělstvím a řídí také všechny oblasti života ve městě.  

Auroville (Indie) – město Utopie

V indickém státě Tamil Nadu bylo město Auroville založeno v roce 1968. Lidé zde žijí bez náboženství, národnosti a politiky. Nikdo nepoužívá peníze ani nevlastní majetek.  Město se skládá z komunitních zahrad zvaných bratrství. Populaci Auroville tvoří celkem 2,5 tisíce lidí, kteří přišli ze 45 zemí. Město vysadilo více než 2 miliony stromů, takže vypadá spíše jako les, ve kterém se „schovaly“ dvoupodlažní a třípatrové domy.

Miyakajima (Japonsko) – město, kde musíte vždy nosit plynovou masku

V centru tohoto japonského ostrovního města je aktivní sopka Oyama a stěží se dá nazvat klidnou. Kvůli masivní erupci, ke které došlo před 17 lety, byli obyvatelé ostrova evakuováni. Po 4 letech se jim povolil návrat. Výstup toxických plynů z kráteru se nezastavil, takže ostrovani s sebou vždy nosí plynové masky.

Monovy (USA) – město s jedním obyvatelem

Monovy se nachází v Nebrasce a jeho jediným rezidentem je Elsie Euler. Ženě bylo přes 80 let, ale neopustí město a každoročně platí daně, aby naplnila jeho „rozpočet“. Elsie vlastní silniční kavárnu a knihovnu, ve které je asi 5 tisíc knih. Je sama poštou, pokladnicí a starostou. Zda ještě žije, jsme nezjišťovali.

Lily Dale (USA) – město psyché

Toto malé město ve státě New York je skutečným sídlem spiritualistů. Každý rok sem přijde více než 20 tisíc milovníků komunikace s posmrtným životem. Toto číslo je zvláště působivé, když si uvědomíte, že v Lily Dále, žije pouze 275 lidí. Ve městě se pořádají semináře, lekce spiritualismu a mistrovské kurzy pro média.

 A. Perednenková