Aloe vera – zázračná rostlina

Aloe vera byla pro své léčivé účinky označována starými Egypťany jako zázračná rostlina, považovali ji za symbol nesmrtelnosti. Ve starověkém Řecku byla aloe symbolem zdraví, krásy a dlouhověkosti. V současnosti je aloe vera jednou ze základních surovin při výrobě mnoha potravinových doplňků i kosmetických přípravků.

Stručný popis aloe

Aloe vera se podobá kaktusu, ale patří mezi liliovité rostliny, stejně jako např. cibule, česnek. Jedná se o subtropickou, sukulentní rostlinu se zelenými, dužnatými, listy, jejichž okraje jsou zubaté s trny. Aloe vera dorůstá do výšky 60 až 100 cm. Existuje asi 200 druhů aloe, ale jen 3 až 4 druhy této rostliny mají léčivé účinky, nejúčinnější je Aloe vera (Aloe pravá).

Pěstování aloe

Aloe vera lze pěstovat v květináči jako pokojovou rostlinu. Aloe vera vyžaduje lehkou, propustnou půdu (ideální půda je 1 díl kompostu, 1 díl listové půdy a 1 díl písku), přiměřené zalévání, přiměřenou vlhkost vzduchu (při nadměrném zalévání a nadměrné vlhkosti vzduch hnije), světlo a teplo (teplota vzduchu nesmí klesnout pod 5°Celsia). Aloe vera je třeba přesazovat každé dva až tři roky (nejlépe na jaře) a občas ji přidat do půdy fosforečné hnojivo.

Složení aloe

Slupka listu obsahuje žluto – zelenou hořkou tekutinu, jejímž obsahem je antrachinin aloin. Aloin je silné projímadlo, které může vyvolat podráždění a může mít nežádoucí vedlejší účinky. Vnitřek listu obsahuje průhlednou, rosolovitou, léčivou tekutinu, tj. gel. Gel z aloe vera obsahuje 96 % vody a 4 % cenných látek pro tělo. Mezi ně patří aminokyseliny, vitamíny skupiny B, vitamín C, A, kyselina listová, vápník, sodík, fosfor, hořčík, draslík, mangan, zinek, železo, chrom, měď, germanium, kyselina salicylová (má analgetický účinek, tj. tlumí bolest), enzymy (např. lipáza, amyláza, oxidáza, kreatinin–fosfokin áza, alkalická fosfatáza, aj.), lignin, sacharidy (např. glukóza, manóza, galaktóza, aj.), saponiny, fenoly, mukopolysacharidy.

Léčivé účinky a využití aloe vera

Díky bohatému koktejlu výživných a léčivých látek má gel aloe vera protizánětlivé a protibakteriální účinky, stimulační a regenerační účinky, analgetické účinky (tlumí bolest), bronchodilatační (rozšiřuje bronchy) účinky, dezinfekční účinky. Gel aloe vera podporuje zacelování a hojení ran, popálenin, vředů, vyživuje vlasy, hydratuje a čistí pokožku, reguluje funkci střev, snižuje kyselost žaludku, snižuje krevní tuky a cholesterol. Gel z aloe vera lze sice koupit v prodejnách se zdravou výživou a s kosmetickou i prostřednictvím internetu, ale ne každý přípravek má stejnou kvalitu. Je doporučováno kupovat pouze certifikované gely a přípravky z nich. Co se týká užívání gelu, nejsou žádná dietní omezení. Gel z aloe vera si lze připravit i doma

Návod na přípravu gelu z aloe vera

Gel z aloe vera se připravuje ze čtyř a více leté rostliny. Pomocí dobře naostřeného nože opatrně odřízneme dolní list co nejblíže stonku. List nakloníme, aby z něho vytekla žluto–zelená tekutina obsahující aloin. Řez listu důkladně omyjeme vodou a nožem odstraníme trny. List rozřízneme podélně na dva kusy, vnitřek opatrně vydlabeme lžící, nesmíme narušit slupku, která obsahuje hořkou tekutinu a aloin. Získaný gel dáme do ledničky, trvanlivost gelu je přibližně měsíc, gel má zůstat průhledný, jakmile začne hnědnout, vyhodíme ho. Hnědnutí gelu je známkou oxidace, při oxidaci je gel neúčinný.

Závěr

Gel z aloe vera lze užívat samostatně jako doplněk stravy nebo ho použít k výrobě osvěžujících nápojů, např. nápoje z aloe vera s kiwi a limetkou.

Recept:

Nápoj z aloe vera s kiwi a limetkou (1 porce) Suroviny: 300 g kiwi, 100 g gelu z aloe vera, 1 ks limetky

Postup: Limetku omyjeme a rozkrájíme na polovinu. První polovinu vymačkáme do nádoby. Kiwi oloupeme, nakrájíme na čtvrtky a spolu s gelem z aloe vera dáme do odšťavňovače. Do vzniklé šťávy přidáme šťávu z limetky. Druhou polovinu limetky nakrájíme na plátky a ozdobíme nápoj.