Magnetky na lednici: Kde všude drží a které existují

Magnetky na lednici jsou užitečnou pomůckou k přicvaknutí receptů, postupů, návodů, seznamů, rodinných vzkazů nejen na lednici. Dobře drží na jakékoliv železné či ocelové ploše, na plechu. Které základní typy existují a jak si je vyrobit? Zjistěte.

Magnety na lednici – jaké jsou typy

Pořídit si můžete magnety stříbřitě kovově lesklé nebo barevné. Dnes už většinou pořídíte magnetky na lednici neodymové. Mají mnohem větší sílu než starší šedočerné feritové magnety. Na lednici udrží i několik papírů na sobě.

Kromě barevnosti jsou magnety na lednici k dostání v různých tvarech. Mohou vypadat jako malé válečky, kužely, knoflíky nebo figurky.

Nejlevnější magnetky na lednici – tyčky, kostky, kuličky

Chcete ušetřit? Pořiďte si „obyčejné“ neodymové magnety na lednici. Vypadají elegantně a mohou mít také různou podobu. Potřebujete-li je využít jako magnet na lednici, pak doporučujeme vybrat magnetické tyčky, válečky o průměru 3–5 milimetrů a výšce alespoň jeden centimetr. Menší magnety se totiž hůře chytají mezi prsty a mají také menší magnetickou sílu.

Pro magnetky na lednici jsou vhodné rovněž magnetické kostky nebo třeba NdFeB kuličky. Vše pořídíte na webu unimagnet.cz

Neodymové magnety jsou křehké

I když vypadají neodymové magnety jako odlité z kovu, vlastnostmi se spíš podobají keramice. To, co vidíte na povrchu, je totiž jen ochranná povrchová vrstva niklu, zinku nebo třeba chromu.

Pokud vám neodymový magnet spadne na zem nebo magnetem prudčeji bouchnete o ledničku či magnetickou tabuli, může prasknout.

Odolnější magnety na ledničku s ocelovým pouzdrem

Z uvedených důvodů bývá vhodnější použít speciální kancelářské magnety. Jedná se také o silné neodymové magnety, ale jsou navíc zapouzdřené v ocelovém pouzdře. Chrání magnet před nárazem.

Barevné magnetické knoflíky OF-1 a válečky OF-2

Líbí se vám barvy? Pak sáhněte po barevných magnetických kotoučích. Jde o neodymové magnety zapouzdřené v odolném plastovém obalu. Pořídit můžete černé, bílé, červené, modré, zelené, žluté nebo třeba tyrkysové. Jejich síla 2,7 kg už na ledničce udrží pořádný štůsek papírů.

Modernější silné barevné válečkové magnety na lednici OF-2 udrží dokonce 4 kilogramy a taktéž je seženete v různých barvách, dokonce i transparentní.

Barevné magnetické figurky nejen pro hráče

Ještě větší výběr barev je mezi barevnými magnetickými figurkami. Fungují stejně jako běžné magnetky na lednici. K mání jsou, kromě základních barevností, navíc i fialové, oranžové, šedé, růžové nebo i mix barev. Figurky se silným magnetem o průměru přes 1 centimetr a s výškou 2 cm se hodí nejen na přicvaknutí poznámek. Zahrajte si doma na ledničce „Člověče, nezlob se!“ Stačí na lednici nebo magnetickou tabuli namalovat herní plán.

Kam přicvaknout magnety na lednici?

No, samozřejmě na dvířka lednice. Ale výborně budou držet i na boku ledničky, mikrovlnky, pračky, myčky nádobí, také na plechové skříni, magnetické nástěnce a tabuli, na ocelových sloupech a traverzách, na kovové zárubni dveří a oken, prostě na jakékoliv kovové ploše ze železa nebo oceli.

Speciální doplněk: samolepicí kovová páska

Co dělat, když chcete magnety použít na místě, kde žádná kovová plocha není? Nalepte na stěnu buď celou samolepicí magnetickou nástěnku nebo jen pás ze samolepicí pokovené pásky. Ideální pomůcka pro minimalisty. Na výběr je klasická lepicí magnetická páska nebo verze s pěnovým lepidlem na mírně nerovné stěny.