Jakou koupit digitální zrcadlovku?

Digitální zrcadlovky patří mezi špičku na trhu s fotoaparáty. Jedná se o obdobu klasické zrcadlovky, kdy film byl nahrazen digitálním snímačem. Jsou především určeny pro náročnější uživatele a fotografy profesionály, avšak začínají být stále více oblíbenými i mezi pokročilejšími amatéry fotografy. Na výběr je nepřeberné množství digitálních zrcadlovek, pomocí nichž uchováte vaše vzácné vzpomínky v té nejvyšší kvalitě.Návod

A jak poznáme pravé digitální zrcadlovky? Jsou charakteristické tím, že obraz v hledáčku je skutečným obrazem toho, co snímá objektiv, přenášením pomocí zrcátka. Odtud se tedy vzal název zrcadlovky.

Oblíbenost si tento typ fotoaparátu získal především nespočetným množstvím funkcí, které uživatelům nabízí. Fotograf má možnost plně ovlivňovat parametry expozice, mnoho zrcadlovek také nabízí automatické režimy či možnost natáčení kvalitních videosekvencí.

Podle uživatelské úrovně si každý může vybrat nejvhodnější digitální zrcadlovku, která bude vyhovovat individuálním potřebám. Vedle profesionálních fotoaparátů existuje i mnoho typů amatérských zrcadlovek (tzv. low-endových zrcadlovek), na kterých se může uživatel zasvětit do světa tohoto typu fotoaparátů.

Pokud se o koupi digitální zrcadlovky rozhodujete poprvé a nemáte s tímto typem fotoaparátu zkušenosti, měli byste se v první řadě připravit na jeho velikost a větší váhu oproti klasickým fotoaparátům. Průměrná cena se u základní třídy pohybuje od 9 000 Kč do 20 000 Kč, profesionální zrcadlovku pak seženete od hranice 40 000 Kč.

Při koupi digitální zrcadlovky je hlavní výběr objektivu. Je to právě objektiv, který rozhoduje o výsledné kvalitě fotografie. Nejefektivnější je začít univerzálním objektivem, který lze použít jak při focení portrétů, krajin, tak při focení sportu. Velmi dobré jsou rovněž objektivy s pevnou světelností při různé ohniskové vzdálenosti. Za zmínku také stojí tzv. „pevné objektivy“ bez zoomu.

Vhodné je pořídit si také stativ, který při focení kvalitních fotografií rozhodně uvítáte.

Výběr digitální zrcadlovky se rozhodně nevyplatí brát na lehkou váhu a doporučuje se zaměřit na několik základních parametrů:

megapixely – v dnešní době nabízí většina modelů rozlišení nad 10 megapixelů, doporučené rozlišení je mezi 10-12 megapixely

senzor – obecně platí rovnice, že čím větší senzor zrcadlovka nabízí, tím lepší je obraz (a samozřejmě tím je model dražší)

optika obsahující dva hlavní parametry (popsané níže) – clonu a ohnisko

clona – pomocí clony reguluje uživatel množství světla, které vstupuje skrz objektiv na čip (jednoduše by se clona dala popsat tak, že množství světla je větší, čím více je clona otevřená), clonu se doporučuje vybírat f2,8 či nižší

ohnisko – ohnisková vzdálenost je udávána v milimetrech, vhodné je vybrat digi kompakt s ohniskem začínajícím na 28 mm či méně

Většina digitálních zrcadlovek přináší uživatelům také mnoho pokročilých funkcí, mezi něž patří např. focení na RAW (což umožní další úpravy fotek – posuny v expozici či úpravu kontrastu), manuální nastavení, korekce expozice či optické hledáčky.

K nejoblíbenějším a nejkvalitnějším značkám digitálních zrcadlovek patří bezesporu Canon a Nikon. Jak Canon, tak Nikon nabízejí velmi podobné funkce a širokou škálu objektivů a veškerého příslušenství. V případě, že se rozhodujete mezi těmito dvěma značkami, vězte, že ať už si vyberete jakoukoli, byla to dobrá volba.

Nikon D5100

Pokud se zaměříme na konkrétní produkt, který by vás mohl zajímat, stojí za zmínění vysoce výkonná jednooká digitální zrcadlovka Nikon D5100. Vedle vysokého rozlišení 3″ LCD monitoru vás zajisté upoutá velká citlivost ISO, zaostřovací režimy či možnost pořizování videosekvencí a RAW.

Canon EOS 1100D

Druhý velmi zajímavý model je, digitální zrcadlovka Canon EOS 1100D. Opět se jedná o jednookou digitální zrcadlovku. Navíc ji můžeme zařadit mezi cenově dostupné modely, která se stává v poměru výkon/cena stále více atraktivní pro uživatele. Rozlišení 12 megapixelů, vysoká citlivost ISO, možnost videosekvencí či 2,7″ monitor patří mezi přednosti tohoto modelu.

Zkrátka je z čeho vybírat a pokud si digitální zrcadlovku jednou koupíte, určitě u ní již zůstanete.