Jak získat vízum do Ruska

View of the Red Square with Vasilevsky descent in Moscow, Russia

Cestování po světě a poznávání jiných kultur patří ke stále oblíbenějšímu způsobu, jak trávit dovolenou či prázdniny. Turistům se konečně otevírají i takové destinace jako je například Ruská Federace. Ta však do Evropské unie nepatří, a proto si každý zájemce o vstup na její území musí projít někdy až neuvěřitelně složitým papírováním spojeným s vydáním víza.Návod

Samozřejmě existuje možnost využít zprostředkovatelsk ch služeb cestovních kanceláří, což však samotné ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje. Mnohé cestovatele tak úřední šiml odrazuje již v počátku. Pojďme se podívat, co pro vydání víza musíte udělat.

O ruské vízum mohou občané ČR požádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech, v ČR je najdete v Praze, Brně a Karlových Varech.

K žádosti o vízum se přikládá voucher ruské CK, nebo pozvání k návštěvě (to musí být ověřené Federální migrační službou RF anebo Ministerstvem zahraničních věcí RF). Dále se předkládá fotografie, cestovní pas (nebo jiný cestovní doklad) a cestovní zdravotní pojištění pokrývající celou dobu pobytu v RF. Pas či jiný doklad musí být platný minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu v RF (výjimku tvoří krátkodobá víza.

V případě, že se vám jako cestovatelům v RF zalíbí, ale zjistíte, že vám brzy končí platnost víza, musíte si u místní pobočky Federální migrační služby RF požádat o jeho prodloužení. Konkrétně turistické vízum lze prodloužit až na 180 dnů pobytu. Za tuto dobu se již dá procestovat pořádný kus Ruska.

Když se vám podaří úspěšně překročit hranice do RF, musíte mít na paměti, že Rusko zavedlo ohlašovací povinnost. Za cizince ubytované v ubytovacím zařízení provádí povinnou registraci u místní pobočky Federální migrační služby RF dané ubytovací zařízení. Pokud pobýváte jinde než v ubytovacím zařízení, má povinnost registrovat občana ČR přijímající strana, čili ta fyzická osoba, u které budete bydlet, nebo právnická osoba, u které budete pracovat. Po ukončení ubytování v ubytovacím zařízení je zařízení povinno vás odhlásit, stejně tak vás po ukončení pobytu odhlásí fyzická osoba, u které jste soukromě bydleli. Pokud však do RF přijedete na méně než 7 dní a nebudete ubytováni v ubytovacím zařízení, nemusíte se registrací vůbec zatěžovat – jednoduše se na vás nevztahuje.

Podmínky vstupu a pobytu v RF se mohou měnit, proto je vždy lepší ověřit si jejich aktuálno