Jak vybrat nábytek do dětského pokoje

Pokud se chystáte zařizovat dětský pokoj, určitě se vám honí hlavou, jaký správný nábytek do pokoje vybrat a jak vůbec sestavit plně funkční pokoj. Důležité je mimo funkčnosti to, aby se v pokoji dítě cítilo dobře.Návod

To, jak vybavíte dětský pokoj, se liší věkem dítěte. Je veliký rozdíl, zda zařizujete pokoj pro novorozeně, předškoláka či školáka. V každém případě upřednostňujte světlejší nábytek, který by měl být kvalitní, robustní a správně sestavený, aby neohrožoval zdraví dítěte. Základní pravidlo pro dětský nábytek se týká zabroušených rohů a hran nábytku pro bezpečnost.

V případě malého dítěte (novorozeněte či batolete) se soustřeďte zejména na nákup kvalitní postýlky se zábradlím, které zabrání vypadnutí dítěte. Postýlka by měla být opatřena také kolečky pro snadnou manipulaci, které je možné zabrzdit. Stejně tak můžete uvažovat o koupi tradiční dětské kolébky, která byla součástí dětských pokojů po mnohé generace a její využití je opravdu praktické.

Dále by v pokoji neměl chybět přebalovací pult a dostatek úložného prostoru na všechny potřebné věci. Vhodné je také nějaké křeslo či pohovka. Barvy volte tak, aby působily příjemně a vesele, ale rozhodně to s barvami příliš nepřehánějte. Světlejší barvy, případně bílé stěny s decentním pohádkovým motivem, patří asi mezi nejvhodnější.

Pokud budete zařizovat dětský pokojík pro větší děti (předškoláky či školáky), vězte, že dětský pokoj by měl plnit hned několik funkcí. Jednak by měl sloužit jako prostor pro hraní, spánek, ale také pro učení a psaní úkolů. Pečlivě vybírejte zejména dětské postele s kvalitní matrací, která nebude dítěti ničit záda. Vhodné jsou postele s úložným prostorem. Měli bychom však také vybírat takové postele, do nichž se děti budou na konci dne těšit, a tak se vyplatí projevit kreativitu a fantazii. Postele ve tvaru nejrůznějších domečků, hradů, zámků, kosmických lodí či formulí určitě potěší nejedno dítě. Do budoucna však budete muset počítat s tím, že takovou postel bude potřeba nahradit „střízlivější“ variantou. Velmi oblíbené jsou také patrové postele (či poschoďové postele), které uvítají nejen děti, jež sdílí pokoj se svým sourozencem, ale také jejich rodiče, protože tyto postele šetří prostor. Podmínkou je opět kvalitní materiál a zábrana proti spadnutí dítěte.

Při koupi dětského nábytku je také potřebné klást důraz na správný výběr dětského psacího stolu. Hlavně na odpovídající výšku a dostatečnou velikost plochy stolu, aby se na něj později vešel např. počítač a další věci. Měl by být umístěn tam, kde je dostatek denního světla. Ke stolu neodmyslitelně patří vhodná polohovatelná dětská židle. V dětském pokoji by neměla chybět skříň na oblečení a velice praktické jsou úložné boxy na hračky. V neposlední řadě se vyplatí koupě různých sedacích pytlů či křesílek, které si děti hned oblíbí.

Snažte se vybírat veselejší barvy stěn. Na druhou stranu volte takové kombinace, aby pokoj působil klidně, útulně a umožnil tak dítěti vůbec spát.