Jak vybrat dámské kolečkové brusle?

První kolečkové brusle vznikly už v roce 1760. Stále však existuje mnoho lidí, kteří si ještě jízdu na nich nezkusili. Co takhle vyzkoušet nový druh sportu, který vás může bavit? Navíc si dámy mohou tímto sportem vytvarovat postavu a zároveň si užít zábavy v přírodě.Návod

V dnešní době je velmi složité vybrat si z nespočetného množství ten správný druh bruslí. Jednotlivé typy kolečkových bruslí se mohou lišit nejen vzhledově, ale zejména cenou, která se odvíjí od uživatelské úrovně. Musíme zvážit, zda potřebujeme brusle pro začátečníka, bruslaře na pokročilé úrovni či na úrovni profesionální.

Je také několik rozdílů mezi kolečkovými bruslemi pro ženy a muže. Dámské kolečkové brusle jsou většinou nižší, lehčí a také se liší rozdílnou stavbou ženského chodidla. Zejména kvůli těmto rozdílům se příliš nevyplatí uvažovat o koupi unisex bruslí.

Při koupi kolečkových bruslí bychom se měli zaměřit na následující vlastnosti. Důležitý je výběr koleček, dále by vám brusle měla přesně padnout a měla by mít dobře fixovanou botu. Na druhou stranu by však neměla příliš škrtit.

Pokud se zaměříme na kolečka bruslí, vyplatí se sledovat dva znaky – tvrdost a velikost. Měkčí kolečka jsou vhodná zejména pro začátečníky a tzv. rekreační bruslařky. Nabízí komfort a pohodlí. Naopak tvrdší kolečka využijí bruslařky na pokročilé či profesionální úrovni a hlavní výhodou je vyšší rychlost. Co se týče velikosti koleček na dámských kolečkových bruslích, je obecně známo, že větší kolečka zajistí rychlejší jízdu, ale nižší ovladatelnost. U menších koleček je tomu naopak.

Také je vhodné si všímat ložisek na bruslích, které plní důležitou funkci při jízdě. Ložiska udržují kolečka v chodu s menším třením a tím se také bruslařky méně namáhají při jízdě. To si můžete zkontrolovat přímo v obchodě. Stačí brusli uchopit do jedné ruky a druhou rukou roztočit všechna kolečka. Poté musíte zhodnotit jednak, zda se kolečka vydrží točit poměrně dlouho, zda se všechna kolečka zastaví v relativně stejné době a také hlučnost točení.

Pro inspiraci jsme pro vás vybrali dva typy dámských kolečkových bruslí, které nás zaujaly:

Inline brusle Rollerblade Wing 80 XT

Tyto brusle vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé bruslařky nabízí vedle originálního designu výbornou ovladatelnost, stabilitu a komfort. Jsou navrženy z kvalitních materiálů a další předností je také bezpečnější a plynulejší jízda po nerovném povrchu díky nízkému hliníkovému rámu. Navíc se dámské kolečkové brusle Rollerblade Wing 80 XT umístily na druhém místě Inline megatestu 2013 v kategorii, kde se sledoval poměr ceny a výkonu.

Inline brusle K2 Alexis 84 Boa

Druhý model, který nás zaujal, je ideální spíše pro pokročilejší a zkušenější bruslařky. Rychlost, lehkost podvozku, pohodlí a dokonalá přizpůsobivost anatomii dámské nohy zařadila tyto brusle na první místo již zmiňovaného Inline megatestu 2013 v kategorii absolutního pořadí dámských kolečkových bruslí. Zajímavý je také unikátní systém pro utahování pomocí napínacího lanka, který dámské kolečkové brusle K2 Alexis 84 Boa přináší.

Na výběr je opravdu z mnoha variant dámských inline bruslí, které budou jednotlivým uživatelkám vyhovovat nejvíce. Jestliže se však zaměříte na zmiňované vlastnosti, výběr bude rozhodně snazší.