Jak správně pečovat o koupelnu?

Koupelna představuje investici v průměru na 10–15 let. Pokud se však o ní dokážeme dobře starat tak, aby se v ní nedržely plísně, vodní kámen a jiné nečistoty, může nám klidně vydržet po celý život. Nezáleží na tom, zda jste hrdými majiteli nové koupelny nebo vám už nějaký ten rok slouží – začít s pořádnou péčí není nikdy pozdě.Návod

Každodenní péče

Nebojte, nebudeme vás nutit ke každodennímu zevrubnému úklidu. Pouze doporučujeme, abyste po každé sprše ještě jednou vanu vypláchli a smyli tak nečistoty, vlasy a část mastnoty, která i po tom nejúzkostlivější m „hygienomilci“ zkrátka ve vaně nebo sprchovém koutu zůstává. Pokud máte delší vlasy, můžete je po sobě po česání nebo mytí vlasů zamést. Umývadlo také, aspoň po mytí silně znečištěných předmětů nebo rukou, vypláchněte. Používejte do odpadů sítka, která vás zachrání od ucpání odpadů! Náš tip! Nezapomeňte po každém sprchování teplou vodou a koupání ve vaně spustit větrák nebo nechat otevřené dveře. Vlhkost je potřeba co nejrychleji vyprovodit.

Jednou za týden/14 dní

Minimálně jednou týdně bychom měli umýt vanu anebo sprchový kout za pomoci k tomu určeného čističe. Vyberte si buď speciální přípravky pro koupelny, nebo postačí tekutý písek, který je však potřeba důkladně po mytí opláchnout. Také péči o toaletu bychom se měli věnovat pravidelně – myjte ji v rukavicích za pomoci speciálních přípravků. Stačí je nechat chvíli působit, spláchnout a zbytek WC mísy očistit vlhkým hadříkem. Pozor! Nezapomeňte utírat prach na nábytku, kachlíčkách a rantlech vany, sprchového koutu a umývadla. Také ten může být živnou půdou pro bakterie, plísně a roztoče. Podlahu jednou týdně zameťte.

Při větším úklidu

Jednou za čas bychom měli naleštit také zrcadla. Zakoupit lze speciální fólie proti zamlžování, které se automaticky aktivují při zapnutí osvětlení. Pak vám tato starost odpadne. Měli bychom také občas vytřít podlahu vodou s jarem, abychom se zbavili mastnoty a zažrané špíny. Preventivně jednou za cca ¼ roku napusťte do odpadů agresivní prostředek k jejich pročištění, tzv. žrouta. Ušetříte tak tisíce za instalatérské práce v případě ucpání.

Výmalba a větší údržby

Jednou cca za 5 let bychom měli koupelnu vymalovat. Ke koupi jsou speciální barvy, které zamezují tvorbě plísní, určené přímo pro sanitární místnosti. Jiné nepoužívejte. Pečovat bychom měli také o spáry mezi kachlíky – lze zakoupit speciální prostředky (například silikonové výplně), které nám pomohou udržet spáry hygienicky čisté a pěkné na pohled.

Závěrem: na čistotu myslete už při výběru vybavení

Vybírejte si jen nábytek určený přímo do koupelny. Má takovou úpravu, které nevadí změny teplot a vlhkost. Nevybujte koupelnu zbytečnými lapači prachu a nečistot. Protiskluzovou podložku volte jen malou před vanu, a tu pravidelně obměňujte. Nezapomeňte – „čistý“ styl s minimem nábytku a vybavení, znamená také snazší udržení pořádku!