Jak se zbavit závislosti na alkoholu?

Podle nejnovějších průzkumů v České republice roste počet lidí konzumujících každodenně alkohol, přičemž podle odborníků až milion Čechů a Češek je již na alkoholu přímo závislých. Jak poznat, že jste už překročili hranici bezpečného pití a hrozí vám závislost? Jak se závislost na alkoholu léčí a jaké jsou nejnovější trendy v léčbě?

Nejsem žádný alkoholik!

Češi jsou vůči alkoholu velmi tolerantní a oproti ostatním evropským nebo mimoevropským zemím jsou pivo, víno, ale také lihoviny velmi levnými a dostupnými výrobky. Z toho plyne, že málokdo si uvědomuje rizika spojená s pitím alkoholu a vzniku možné závislosti. Jak však odborníci upozorňují, žádné zdravé pití alkoholu neexistuje. Světová zdravotnická organizace sice stanovila hranici mezi „nízkorizikovým“ a „vysocerizikovým“ pitím, kterou jsou 3 dcl vína pro muže a polovina této dávky pro ženy, ale záleží také na jiných faktorech, především důvodech, proč a v jaké chvíli dotyčný pije.

Romantika nebo zapíjení stresu?

Při posezení u filmu s partnerkou nebo na letní terase s přáteli je sklenička vína pro uvolnění pochopitelná a nelze hovořit o závislosti. Jsou však situace, které vybočují. Může se jednat o pití na kuráž před důležitou schůzkou nebo jednáním, při stresové zátěži, po hádce s partnerem nebo před ulehnutím do postele jako léku na spaní. Závislost na alkoholu značí také pravidelné pijatiky, které končí pověstnými „okny“, snížená sebekontrola při pití, postupné zvyšování tolerance, neodolatelná touha se napít tzv. craving nebo nezvládání běžných nebo pracovních záležitostí vlivem konzumace alkoholu. Jedinou cestou je pak psychoterapeutická léčba.

Různé druhy léčby závislosti

Jak se zbavit závislosti? Léčbu alkoholismu si mnozí připodobňují scénami známého filmu Dobří holubi se vracejí. Pobyt v léčebně, stejně jako nálepka alkoholika, jsou pro ně natolik děsivé, že řešení problému oddalují. U chronického alkoholismu je léčebna jedinou možností, v ostatních případech však existují různé druhy terapeutické léčby. Mezi nový přístup patří tzv. terapie kontrolované konzumace, která má za cíl posílit sebekontrolu dotyčného jedince a současně u něj za pomoci psychoterapie odstranit psychologické spouštěče nadměrného pití. Léčbu lze navíc podpořit farmakologickými přípravky včetně anticravingových, které zamezují silné intoxikaci.