Tip na chytrou a bezpečnou investici? Volte zlato a máte po starostech

Každý člověk by měl myslet na svoji budoucnost a šetřit peníze na horší časy. V momentě, kdy už máte naspořený nějaký rozumný obnos peněz, je dobré se poohlédnout po vhodné investiční příležitosti. Těch je v dnešní době celá řada. Upřednostňujete-li bezpečnou a jistou investici, volte zlato.

U zlata se nemusíte obávat strmého pádu jeho hodnoty

Drahé kovy jsou odnepaměti žádanými artikly, což platí i dnes. Zatímco třeba investice do akcií přináší poměrně značné riziko, že o vložené finanční prostředky či jejich podstatnou část v důsledku krachu společnosti přijdete, u zlata takováto hrozba prakticky neexistuje. Vždy bylo, je a bude stabilní komoditou, jejíž hodnota v průběhu času spíše roste, případné výkyvy nejsou nijak razantní.

Velké investory nahrazují tisíce drobných střadatelů

Investiční zlato, tedy zlaté mince a slitky, bylo ještě před nedávnem doménou spíše bohatých investorů, kteří jej skupovali v řádech stovek tisíců či milionů korun. Nyní se však ukazuje nový trend, do investičního zlata stále častěji vkládají své úspory drobní střadatelé. V obchodech jsou už totiž běžně k mání třeba malé zlaté cihličky s hmotností od pouhého 1 gramu, které si může zakoupit skutečně téměř každý z vás. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ sděluje Pavel Trtík ze známého internetového obchodu zlate-mince.cz.

Zlato se stalo hitem mezi širokou veřejností právě i z toho důvodu, že vznikly specializované eshopy, kde si jej lze zakoupit (a následně i prodat) velmi snadným způsobem. V podstatě se jedná o stejný postup, jakým si kupujete třeba novou obuv, elektroniku apod. Jen s tím zásadním rozdílem, že zde o peníze nepřicházíte, ale poctivě a chytře je investujete.

Investiční zlato je u odborníků na investice doporučované hlavně z důvodu ochrany peněz před inflací. A jak vidno, inflační strašák je dnes poměrně velkým tématem. Stačí se podívat na prudký růst cen veškerého zboží a služeb. Není vyloučeno, že brzy vypukne silná ekonomická krize. Kdo bude mít uspořené finanční prostředky proměněné ve zlato, bude moci být relativně v klidu. Investičního zlata se totiž inflace takřka nijak nedotkne.

Zlato nepodléhá DPH

Z praktického hlediska je dnes investiční zlato populární také proto, že je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Pokud si oproti tomu kupujete třeba investiční stříbro, cenné obrazy a další komodity, musíte počítat s navýšením o DPH ve výši 21 %, což rozhodně není málo.

Jaké zlaté slitky a mince jsou nyní k mání?

Před samotným nákupem zlata máte možnost si vybírat z celé řady variant. Aktuálně jsou oblíbené kupříkladu švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus, dále se v tuzemských eshopech prodávají také zlaté cihličky z německých či rakouských rafinérií, v Česku totiž nikdo zlaté slitky nevyrábí.

Alternativou k cihličkám se mohou stát zlaté mince, které si často pořizují také sběratelé. Ti určitě ocení možnost pořídit si zlaté dukáty, na nichž je vyobrazen Karel IV. Jak známo, za vlády tohoto našeho nejvýznamnějšího panovníka došlo k ustanovení ryzosti a velikosti zlatých dukátů. A mince, jež si můžete pod označením Karel IV. právě teď koupit, se těchto parametrů přesně drží. Investovat lze rovněž do zlatých mincí Wiener Philharmoniker. Už nyní jsou k dostání v edici pro rok 2021.

S investičním zlatem získáte jistotu na horší časy. Až nastane potřeba získat dostatek peněz, můžete jej kdykoliv směnit, a to klidně ve stejném eshopu, v němž jste si ho předtím koupili. Investiční zlato je jinak poměrně lehce směnitelné po celém světě, což je jednou z jeho dalších nesporných předností.