Jak se zbavit akné?

Akné je problém, se kterým se potýká opravdu mnoho lidí, a to zejména v pubertě. Může však postihnout i dospělé, a to třeba i v mnohem větším rozsahu. Proč jsou pupínky tak nepříjemné? Nejenže mohou být esteticky nevzhledné, ale mnohdy také způsobují bolest. Z hlediska psychiky mohou být hlavní příčinou chronické nejistoty. Naštěstí existují poměrně spolehlivé metody, které můžete podniknout, abyste se akné zbavili a získali zpět zdravou a krásnou pokožku.

Upravte svůj jídelníček

To, co jíte, má enormní vliv na vaši pokožku. Pokud konzumujete hodně potravin s vysokým obsahem cukru nebo tuků, vytváříte živnou půdu pro zánět – a mnohem intenzivnější projevy akné. Platí, že zvýšená konzumace zdravých potravin bohatých na vitamíny a minerály (především tedy ovoce a zeleniny) má na stav pleti pozitivní dopad.

Udržujte svou pleť čistou

Nezapomeňte denně svou pleť čistit. Zbavíte ji tím nečistot a bakterií, které mohou způsobovat akné. Použijte šetrný čisticí prostředek, jenž pokožku nevysušuje. Pokud máte pokožku mastnou, mohly by vám pomoci čistící produkty obsahující salicylovou kyselinu nebo benzoylperoxid.

Nedotýkejte se obličeje rukama

Ruce jsou plné bakterií a mastnoty, které mohou zhoršit akné. Takže pokud se svého obličeje neustále dotýkáte, můžete přenášet tyto mikroorganismy a vysloužit si další vyrážky. Snažte se proto omezit dotyky, a pokud si musíte obličej osušit, použijte čistý ručník.

Používejte hydratační krémy a ochranné faktory

Hydratační krémy a ochranné faktory jsou pro udržení zdravé pokožky nezbytné. Vyberte si kvalitní kosmetiku na pokožku se sklonem k akné, která je svým složením vhodná pro vaši pleť a nepřispívá k tvorbě akné.

Zvažte použití léků proti akné

Pokud je vaše akné na první pohled vážné, možná bude nutné použít léky na předpis. Obvykle se jedná o medikamenty v podobě antibiotik, retinoidů či hormonální terapii.

Zkuste přírodní léčbu

Pokud preferujete přírodní léčbu, opět se nabízí hned několik možností. Například vyzkoušejte tea tree oil, který má protizánětlivé vlastnosti, nebo aloe vera gel – ten pomáhá snižovat zánět a přispívá hojení pokožky. Mezi další přírodní ingredience, které mohou pomoci, patří například med a zelený čaj.

Vyhýbejte se stresu

Stres ovlivňuje snad všechny tělesné procesy a stav pokožky není výjimkou. Snažte se proto minimalizovat stresové situace a najděte si relaxační aktivity, díky kterým zmírníte napětí. Například jóga, meditace nebo pravidelné cvičení v posilovně mohou být pro snížení stresu velmi účinné.

Navštivte dermatologa

Pokud vaše akné nezmizí nebo se zhoršuje, je nejvyšší čas navštívit dermatologa. Odborník vám může doporučit vhodné produkty či léčebné metody a pomůže vám určit příčinu vašeho akné.

Výše uvedené tipy, jak se zbavit akné, vám cestu ke zdravé a krásné pokožce výrazně usnadní. Přesto mějte na paměti, že každá pokožka je jiná a může žádat velmi specifický přístup. Cílem je najít správnou kombinaci produktů a zvyků, které budou vhodné právě pro vás a vaši pokožku.