Čemu se vyvarovat při psaní životopisu

Pokud již několik měsíců rozesíláte svůj životopis a stále se nikdo neozývá, měli byste zkontrolovat, zda jste se nedopustili některé z častých chyb. Vězte, že CV je vaše vizitka při hledání práce a rozhodně se nevyplatí brát přípravu na lehkou váhu. Zde se dočtete o některých chybách, které mohou zaměstnavatele mnohokrát odradit.

  1. Snažte se psát CV stručně a výstižně. Personalista obvykle obdrží na jednu pozici několik desítek (někdy i stovek) odpovědí a každému životopisu věnuje přibližně 30 sekund. Proto musí být životopis přehledný a měl by obsahovat všechny podstatné informace o vás a vašich zkušenostech a dovednostech. Ideální délka je 1 až 2 stránky A4.
  2. Z formální stránky je vhodné nepřehánět to ve vašem životopise s barvami – žádné barevné zvýrazněnížádné ozdobné písmo. Držte se černého písma, velikost 12, pro zvýraznění používejte tučné písmo. CV odesílejte pod n zvem vašeho jména a ve formátu DOC nebo PDF.
  3. Rozhodně nic nezkazíte tím, když k životopisu přiložíte i motivační dopis (i v případě, že o něm v inzerátu není zmínka). Motivační dopis doprovází životopis a zde máte možnost „prodat se“ a zaujmout personalistu. Velmi častou chybou, kterou lidé dělají, je to, že rozesílají jeden universální motivační dopis na různé pozice. Snažte se každé firmě „ušít dopis na míru“ podle požadovaných pracovních dovedností, kterými disponujete.
  4. V životopise nelžete. I když se může zdát, že menší lež v životopise neuškodí, na pohovoru se vše může obrátit proti vám. 
  5. Nepište do životopisu úplně vše. Údaje jako rodinný stav, politická příslušnost či sexuální orientace by správného personalistu vůbec zajímat neměly. Datum narození se většinou nevyžaduje, ale je dobré ho uvést. Neuvádějte věk, který za rok již nebude aktuální. 
  6. Nezapomeňte uvést kontakty, na kterých budete personalistovi k dispozici – číslo telefonu a e-mail je samozřejmostí. Pozor si dejte na svůj e-mailový nick. Neodkazujte na e-mail pod názvem beruska3 apod., raději si založte nový, který se bude skládat z vašeho jména a příjmení. 
  7. Dále přikládejte k CV do pravého horního rohu vaši fotografii. Personalista si vás poté lépe přiřadí k vašemu životopisu a zapamatuje. Používejte však pasovou fotografii, případně fotografie u bílého pozadí. Zásadně nedávejte do svého životopisu fotografii od moře nebo umělecké černobílé fotky. 
  8. Neuvádějte do kolonky vzdělávání základní školu. Ta se uvádí pouze tehdy, pokud se jedná o nejvyšší dosažené vzdělání osoby. Studia uvádíme od posledního (nejvyššího) k nižšímu. 
  9. Pokud nemáte příliš pracovních zkušeností, nebojte se do svého CV zakomponovat i ty menší a krátkodobější brigády. Dáte tím najevo, že se nebojíte pracovat. U dlouhodobějších brigád či prací nezapomeňte uvést také vaši pracovní náplň. 
  10. Rozhodnete-li se uvádět v životopise své koníčky, pokuste se vyvarovat ohraným typu: sport, četba, film, hudba. Snažte se, ať alespoň nepatrně souvisejí se zaměstnáním, anebo své koníčky pište konkrétněji např. četba historických románů, od 12 let hraji závodně volleyball. 

  11. V neposlední řadě si svůj životopis několikrát pročtěte a vyvarujte se tak překlepům a pravopisným chybám.