Život v Německu: zahrada k pronájmu

x

Prosperující Německo je země, která zaujme svými architektonickými budovami, krajinou, přírodou, moderními městy, hrady, půvabnými malými vesnicemi s typickými domy obklopenými udržovanými zahradami.

Navzdory vysoké životní úrovni žije mnoho Němců v pronajatých bytech a domech. K nájemnímu domu často patří malá zahrada. Pro mnoho nájemníků je to štěstí, protože Němci rádi tráví svůj volný čas na zahradních pozemcích, mají zde pikniky, pěstují své oblíbené rostliny, vyhřívají se na slunci nebo jen relaxují. Každý, kdo má alespoň malý pozemek, se snaží, aby byl čistý, krásný a praktický. Je použití zahradního pozemku součástí nájemní smlouvy? Jakou práci může německý nájemce vykonávat na zahradním pozemku sousedícím s domem?

V zásadě je právo na užívání zahrady jednoznačně upraveno nájemní smlouvou. V tomto případě nájemce přesně ví, zda může pro svou potřebu využít půdu sousedící s pronajatým domem a jaký druh práce je povoleno vykonávat. Pokud podmínky použití zahradního pozemku nejsou ve smlouvě výslovně uvedeny, neměli byste se spoléhat na to, že nájemce takové právo obdrží ve výchozím nastavení. Naopak zahrada patřící do činžovního domu není pronajata, pokud není upravena dohodou.

Využití pozemku pronajatého rodinného domu

Pokud německá rodina pronajímá sídlo nebo samostatný dům, považuje se za pronajatou také zahrada patřící tomuto domu. A je třeba poznamenat, že se to týká celé zahrady, a nikoli její části. Podle německého práva je v tomto případě zakázáno pronajímat určité části země. Stává se to, když majitel domu chce nechat část zahradního pozemku pro své potřeby. Proč ne? To se však musí odrazit v nájemní smlouvě.

Je zajímavé, že majitel sídla nemá právo zakázat nájemci užívání jak celého území vztahujícího se k domu a jeho samostatné části, nebo například garáže, která je nedílnou součástí předmětu nájemní smlouvy. A pokud není ve smlouvě uvedeno jinak, je nájemci k dispozici celá zahrada včetně garáže. A to znamená, že má právo uspořádat zahradu podle svého vkusu a uvážení. Mají dovoleno vytvářet květinové záhony, jakož i rostlinné květiny a keře. V takových případech má nájemce právo na místě instalovat nestacionární stavby, například psí boudu, květinové nádoby nebo zahradní houpačku s baldachýnem.

Rodinný dům obklopený zahradou

Pro stavbu zahradního domu, jakož i pro vybavení rybníka nebo bazénu, je vyžadováno povolení vlastníka. Bez toho nemůže nájemce změnit architektonický vzhled zahrady.

Německý nájemce má nejen práva, ale i povinnosti. Pokud mu smlouva umožňuje využívat celou infrastrukturu zahrady, je povinen se o tuto zahradu starat.

To znamená, že nájemce musí zajistit, aby zahrada měla dobře upravený a čistý vzhled. Vše, co se od něj vyžaduje, je vykonat jednoduchou práci, která nevyžaduje zvláštní znalosti ani dodatečné náklady, například ničit plevel, sbírat padlé listů, sekat trávník.