Proč je výhodnější robot než lidský pracovník?

Robot, nebo lidský pracovník? V některých profesích je to už jen otázka volby. V následujících řádcích se proto podíváme na to, v čem je robot lepší než člověk.

Roboti jsou už mezi námi. A jsou mnohem rozšířenější, než bychom si mohli myslit. Náš svět zatím sice nevypadá jako vystřižený ze sci-fi filmu, v některých zemích už ale roboti plně nahrazují celou řadu lidských profesí. V čem jsou tak dobří, že předčí lidského pracovníka?

Monotónní činnost

Jedna z největších výhod robotů je schopnost neúnavně vykonávat monotónní činnost, dokud jej někdo nezastaví nebo nepřevelí někam jinam. V dnešní době se roboti používají především pro monotónní činnosti jako je například kontrola kvality ve výrobě nebo obsluha jednodušších strojů. V některých společnostech už fungují i robotičtí skladníci nebo doručovatelé pošty. Robotizace práce zkrátka pokročila mílovými kroky.

Jsou neúnavní

Člověk nedokáže pracovat bez přestávky. Pokud chce doplnit energie po dlouhé práci, může zkusit kafe, ale ani to není dlouhodobé řešení. Zatímco člověk tedy musí odpočívat, průmysloví roboti žádný odpočinek nepotřebují. Fungují nepřetržitě a mohou pracovat na monotónních pozicích, aniž by jim z toho lidově řečeno „hráblo“.

Jsou přesní

Kromě neúnavnosti je největší výhodou robotů strojová přesnost a bezchybnost. Zatímco u člověka se s nějakými ztrátami způsobenými chybami prostě počítá, u robota se to stane jen málokdy. Robotická ramena jsou totiž tak přesná, že dokáží pracovat bezchybně i v nepřetržitých provozech a vykazovat stabilní výsledky. Nepřesnost se může vloudit pouze ve chvíli, kdy ne robot dobře nastaven nebo na programován. Pokud si ale robota do výroby pořídíte a nastavíte jej podle pokynů, k ničemu takovému by rozhodně docházet nemělo. V případě potřeby můžete zavolat odborníka, který robota srovná do latě a on zase začne pracovat tak přesně, jak jen dokáže.