Jaký bude svět za 100 let?

Je těžké předpovědět tak dlouhou dobu, protože technologie se vyvíjí příliš rychle. Ale zkusme to. Svět, ve kterém lidé ovládají elektroniku silou myšlení, se nám stále zdá vynálezem ze série „Black Mirror“. Ve skutečnosti rozhraní neurokomputerů již dávno přestává být součástí science fiction, nejjasnějším příkladem jsou neuroprotézy.   

Objeví se autonomní města

Teslovy experimenty s autopiloty jsou zatím stěží úspěšné – dvě smrtelné nehody. Projekt nicméně ukázal, že nic není nemožné v samotné myšlence autonomní dopravy. Do roku 2118 budou všechna auta moci přepravovat své cestující bez pomoci ostatních. Totéž platí pro jiná vozidla.

Města budou vypadat velmi odlišně. Hlavním zdrojem energie bude slunce, díky němuž bude život rychlejší, efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. A tato města se dokonce opraví samy – nyní čínští vědci pracují na konkrétních strukturách, které samy o sobě musí samostatně opravit praskliny.

Umělá inteligence  

Umělá inteligence nahradí mnohé úkony lidí. Lékařské podnikání pravděpodobně nebude pod kontrolou umělé inteligence, ale bez práce v nemocnicích nezůstane. Pokud roboti nemohou pracovat sami, budou lidem vážně pomáhat, a to i fyzicky.

3 D tiskárny budou tisknout vše

Už to však dělají. Auta, domy, jídlo a dokonce i živé orgány – to vše lze nyní vytisknout na tiskárně. Jediným problémem je, že toto zázračné zařízení je nyní velmi drahé. Už se však objevily modely, které dokážou vytisknout vlastní detaily, takže budoucnost, ve které má každý všemocnou tiskárnu, není daleko.

Na medicínu čeká působivý pokrok

Lidé v roce 2118 se již pravděpodobně nebudou muset obávat onemocnění rakovinou. Do té doby bude rakovina s největší pravděpodobností poražena – vědci budou schopni bojovat s nemocí na základě individuálních genetických údajů pacienta. Průlom v genetice (zejména technologie CRISPR ) umožní léčit dědičná onemocnění a reprodukční medicína postupuje tak daleko, že můžete zapomenout na neplodnost.  To ale neznamená, že průměrná délka života skočí do nebe. Lidstvo bude vyhnáno infekcemi, globálním oteplováním a možná i válkou.

Na naší planetě bude horko

Nyní zase špatné zprávy – globální oteplování. Grónsko – led stále taje a v roce 2050 hladina moře stoupne téměř o metr, katastrofy jsou častější a nebezpečnější. Futuristé nepochybují, že do roku 2118 najdou pozemšťané nový svět pro svůj život.