Jaké internetové připojení je pro mě nejvhodnější?

V dnešní době si již málokterý uživatel počítače dokáže představit život bez internetu. Není se však čemu divit. Kde jinde máte přístup k tolika informacím a navíc na jednom místě?

Dnes si můžeme vybrat z mnoha způsobů připojení k internetu, které nám nejvíce bude vyhovovat. Je však vhodné položit si dvě zásadní otázky: Jaké jsou možnosti připojení k internetu? A jaké připojení by bylo pro mě nejvhodnější?

Mezi jeden způsob internetového připojení patří připojení prostřednictvím telefonní linky. Dříve jsme se mohli setkat s vytáčeným připojením, které postupem času nahradily různé varianty DSL. Dalším způsobem je kabelová přípojka, bezdrátová datová síť či elektrické rozvodné sítě. Mezi nejčastější však patří bezdrátové připojení, ať už prostřednictvím satelitu, mobilního telefonu či známé Wi-Fi a mnoho dalších.

Můžeme se také setkat s nabídkou tzv. mobilních internetů ve formě flash disků.

Telefonní linka (ADSL)

Využití připojení k internetu prostřednictvím telefonní linky, konkrétně pomocí modemu, patřilo mezi nejčastější typ připojení, avšak dnes již význam tohoto druhu poněkud ustupuje. Hlavní nevýhodou je především závazek platit kromě internetu také paušál na pevné lince a navíc se pevné linky pomalu z našich domácností vytrácejí. Na druhou stranu mezi výhody patří dostupnost, rychlost a stabilita.

Kabelová přípojka

Pokud máme v bytě (domě) zavedený internet přes rozvody kabelové televize, nemáme prakticky o čem uvažovat. V takovém případě není potřebná telefonní linka a modem obvykle zajistí poskytovatel internetových služeb. Mezi hlavní výhody patří rychlost, stabilita a fakt, že není potřebná pevná linka. Cena je relativně nízká. Naopak nevýhodou je zejména omezená dostupnost.

Mobilní internet

Další možností je využití nabídky mobilních operátorů – mobilního internetu. Je mnoho druhů mobilního internetu, které mohou uživatelé využít. Výhodou je dostupnost a profesionální podpora, největší nevýhodou je zejména vyšší cena a občasné problémy s rychlostí připojení.

Satelitní připojení

Můžeme uvažovat také o satelitním připojení, kde hlavní výhodou je prakticky neomezená dostupnost po celé České republice. Musíme však počítat s počáteční investicí do přijímacího zařízení a s poměrně vysokými cenami pro rychlejší připojení. Občas se může také vyskytnout problém zapříčiněný počasím.

Wi-Fi

Bezdrátové připojení Wi-Fi patří mezi velmi oblíbené internetové připojení. Nyní mnoho restaurací či kaváren nabízí pro své zákazníky bezplatné Wi-Fi připojení k internetu. Mezi výhody bychom mohli zařadit na prvním místě poměrně nízkou cenu, dále dostupnost a rychlost. Existují však i určité nevýhody, které tento typ připojení může přinášet, například závislost na počasí či problém s technickou podporou.

Důležité je také uvědomit si to, že ne každý druh internetového připojení může být funkční v místě, kde bydlíte. V případě bezdrátového připojení je vhodné nejprve zjistit pokrytí, než se rozhodneme pro určitý typ připojení. Ve větších městech většinou problém s pokrytím není, ale v menších obcích by se tento problém vyskytnout mohl.V dnešní době však existuje velké množství druhů internetových připojení, ať už bezdrátových technologií, nebo pevných připojení. Rozhodně je z čeho vybírat a to tak, aby připojení k internetu vyhovovalo našim požadavkům a potřebám.