Jak se vyvarovat útoku divokého prasete?

Napadení divoké prase

Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá. I když je riziko napadení divokým prasetem velice malé, přeci jen je.

Divoké prase může na člověka zaútočit v jedné z následujících situací:
Chrání si svoje území. Pokud třeba i omylem vlezete na území kde je zrovna bachyně a selátka, tak se je samozřejmě bude snažit chránit. V lepším případě vás bude chtít jen zahnat, v horším případě může dojít i k napadení. Pokud se bude cítit bachyně hodně ohrožena, může člověka dokonce i zabít. V žádném případě nemá člověk selata nahánět ani se mezi nimi motat. Jak začne kvičet, je to signál pro bachyni že nastává nějaké nebezpečí.

Poraněné divoké prase. Tato situace může nastat například v období honů. Pokud zůstane postřelené divoké prase a myslivci ho nedohledají, může opravdu na člověka zaútočit.

Procházka v lese se psem. Další nepříjemná situace může nastat pokud si vezmeme do lesa sebou svého psa. Divoká prasata a psi se samozřejmě nesnáší a i v tomto případě může dojít k napadení psa nebo člověka divokým prasetem.

Procházka hustým porostem. Divoká prasata přes den odpočívají ve vysokém porostu nebo v houštině protože se tam cítí bezpečně. V takovém případě může divoké prase člověka překvapit několik metrů od něj.

Divoké prase je hodně plaché zvíře a tak většinou člověka zaregistruje několik set metrů dopředu a uteče. To že se prase přiblíží až k člověku, je většinou výjimka a nedochází k této situaci často. Pokud už ale k tomu přece jen dojde, měl by člověk v ideálním případě vylézt na strom, nebo se za strom schovat. V žádném případě se nedoporučuje si lehat na zem. To by mohlo prase zaútočit i svými kly. V takovém případě pak dochází k roztržení dutiny břišní a vážným zraněním.

Divoké prase není dravec a tak případné napadení je otázkou několika vteřin. Jak už se ale píše výše, dochází k tomu jen výjimečně a téměř vždy je to díky neopatrnosti nebo neukázněnosti člověka, například když mu vleze na území kde má selátka.