Jak se vybavit na cyklistickou vyjížďku?

Ať už na kole plánujeme absolvovat týdenní expedici či jen hodinový výlet v okolí, vždy se může přihodit nějaká z patálií, které na cyklisty na jejich trasách občas čekají. Abychom si s ní hravě poradili a mohli bez problémů pokračovat svou cestou, je nutné, aby byl člověk vždy vybavený alespoň několika nutnými věcmi, které by nikdy na vyjížďkách neměl opomenout. A s čím že je tak vhodné se neustále vláčet? To si zde v několika bodech představíme.Návod

Sada lepení

Jednou z velmi praktických věcí, které každý správný cyklista s sebou vozí, je malá skladná krabička obsahující 3 složky – pryžové laty, lepidlo a jemný smirkový papír. Za pár korun je k dostání v každé prodejně kol a balení mnohdy obsahuje i jednoduchý užitečný návod, jak postupovat při opravě defektu kola.

Cyklo pumpa

Pokud se zmíněný defekt přihodí, samotná sada lepení nám vůbec v ničem nepomůže. Dané kolo musíme nejprve odmontovat, sundat plášť a vyjmout propíchnutou duši. Tu je třeba nejprve nafouknout a zjistit, ze kterého místa vzduch uchází. Až poté se můžeme směle pustit do lepení díry. A na úplný závěr pochopitelně znovu použijeme právě pumpu. K sehnání jsou kousky praktických kompaktních velikostí, které člověka při jízdě nezatěžují, ani nezabírají místo třeba pro svačinu.

Nýtovačka řetězu

Udělátko na první pohled jen pro zdatné kutily a zručností obdařené jedince. Nicméně zdání v tomto případě klame. Oprava přetrženého řetězu je otázka cviku, a proto po několika pokusech a názorných ukázkách je možné zvládat ji poměrně hladce. V případě prasknutí řetězu je použití této pomůcky jediný způsob, jak zpojízdnit jinak k vedení pěšky odsouzené kolo. Prasknutí řetězu není nějaký yettimu podobný mýtus, o kterém všichni mluví, ale nikdo ho neviděl. Stává se totiž až nepříjemně často. A v budoucnu to v tomto ohledu u řetězů příliš lepší nejspíš nebude.

Osvětlení

Jízda na kole bez osvětlení, v šeru, o tmě ani nemluvě, je nejen postižitelná policií, ale především extrémně riskantní pro samotného cyklistu. Vždy bychom měli pamatovat na přední bílou a zadní červenou blikačku či světlo určené pro nasazení na kolo. Různými dalšími reflexními doplňky svou bezpečnost jen zvýšíme, takže je vhodné při chystání věcí na výlet myslet i na ně.

Doklady, peníze, mobil

Pro někoho samozřejmost ve všech situacích, pro jiné skupina věcí, z nichž jednu, dvě, či dokonce všechny s oblibou zapomínají, ať už se vypraví kamkoli. Poštu či dovolenou nevyjímaje. V nejedné situaci se však mohou hodit i na kole. Zvlášť je dobré mít s sebou dostatek financí, nikoli k utracení, ale jako nouzovou rezervu pro všechny nečekané případy.

Imbusové klíče

Prohlédněte si, které velikosti imbusových klíčů jsou potřeba na utažení komponentů na Vašem kole a patřičné velikosti mějte vždy raděj s sebou. Pokud by se některý šroub za jízdy uvolnil, ať už následkem nehody, či jako výsledek dlouhodobé špatné údržby kola, je to často na chování bicyklu za jízdy poznat a jde o nebezpečnou záležitost. Jako zásada platí kolo vždy zkontrolovat před vyjížďkou, ale pro všechny situace je vhodné klíče vozit i na ni.