Jak se stát strojvedoucím a řídit vlaky?

strojvedoucí

Co všechno člověk potřebuje aby se mohl stát strojvedoucím a jezdit s vlakem? To byla jedna z nejčastějších otázek našich čtenářů. Proto se na to v dnešním článku podíváme.

Vzdělání
Základní věc pro práci strojvedoucího je maturita, v ideálním případě technického zaměření. Pokud nemáte maturitu, tak výuční list z oboru elektro, strojní, dopravní, prostě pokud možno nejbližšího zaměření dráze.

Výběr dopravce
Na výběr je nákladní nebo osobní doprava.
České dráhy, Cargo, Unipetrol a další. Kontaktovat dopravce s životopisem můžete v nejbližším městě, například Praha, Děčín, České Budějovice, Plzeň…

Co následuje po pracovním pohovoru?
Před podepsáním pracovní smlouvy, musí budoucí zaměstnanec ještě absolvovat zdravotní prohlídku a psychotesty. Bez toho se to neobejde.

Co následuje po podepsání pracovní smlouvy?
Od podepsání pracovní smlouvy už je zaměstnanec placený, i když následuje ještě učení a školení. První měsíc se absolvuje tak zvaný dílenský zácvik, kde se člověk poprvé seznámí s tím, jak mašina funguje. Poté následuje kurz v České Třebové, kde je dopravní vzdělávací institut. Po absolvování čtrnáctidenního kurzu následuje písemný test a ústní zkouška. Jedná se o státní zkoušku na licenci strojvedoucího. Následují první jezdecké zácviky, kde se budoucí strojvedoucí může na cokoliv zeptat a pozoruje co se za celý den odehraje a jak to chodí v reálném provozu. Poté následuje druhý pohovor ve kterém se uchazeč o zaměstnání rozhodne, jestli tu práci dělat chce a nebo ne. Pokud se rozhodnete pro práci strojvedoucího, tak následuje zkouška a poté aktivní jízdní zácvik. Poté následuje další písemná a ústní zkouška.

Postup jednotlivých dopravců se může samozřejmě v určitých bodech trochu lišit.