Jak na číslování stánek v MS Word?

Pro mnoho lidí se stává stránkování, neboli jinak – číslování stránek ve Wordu – noční můrou. Přitom se nejedná o nic těžkého. Často se při psaní seminárních, bakalářských, diplomových či jiných prací setkáte s požadavkem, aby se číslování stránek nevyskytovalo na titulní straně, u anotace ani u obsahu, ale začínalo např. až u úvodu. Zaměříme se na Word 2007.Návod

V kartě „Vložení“ přibližně v polovině vrchní lišty najdete kartu „Záhlaví a zápatí“. Zde se skrývá „Číslo stránky“, ve které si můžete vybrat, kde na stránce chcete umístit číslo, jeho formát atd. Druhá možnost vložení čísla stránky je jednoduše dvojklikem poklepat do zápatí stránky. Poté se vám otevře karta „Návrh“ a zde již máte nalevo v kartě „Záhlaví a zápatí“ ikonu „Číslo stránky“. S ní již pracujete stejným způsobem – můžete si vybrat formát, umístění, atd.

Nyní tedy víme, jak číslo stránky vložit. Jak ale nastavit, aby číslování začínalo např. až na třetí stránce dokumentu a předchozí stránky se sice do číslování počítaly (tedy na třetí straně bude začínat číslování číslem 3), ale již nebyla čísla stránek na první a druhé stránce zobrazená? Musíme si uvědomit, že stránky jsou navzájem propojené tzv. oddíly. Proto je musíme oddělit. Stačí kliknout za poslední odstavec textu na – v našem případě – druhé straně dokumentu (nebo před text, který chcete mít na straně další – v našem případě na třetí), otevřít kartu „Rozložení stránky“ a tam na kartě „Konce“ kliknout v nabídce „Konce oddílů“ na „Další stránka“. Nyní je nutné vrátit se do zápatí třetí stránky a v kartě „Návrh“ – „Navigace“ odkliknout „Propojit s předchozím“. Tímto si zajistíme „odpoutání“ stránek a číslování na první a druhé straně můžeme následně jednoduše smazat. Číslování na třetí stránce nám zůstane (bude začínat číslem 3). Pokud však chceme, aby začínalo např. od čísla 1, stačí se dvojklikem vrátit do zápatí třetí stránky a na kartě „Číslo stránky“ vybrat v nabídce „Formát číslování stránek“ – „začít od“ – a do políčka napsat požadovanou číslici. Tak vzhůru do číslování!