8 způsobů výzdoby zahrady

Flowerbed of colorful flowers against wall with windows

Jednou mi dali radu: „Při procházce po zahradě se nedívejte na zem – nechte se vést samotnou zahradou!“ Navíc mi tuto radu poskytl velmi vlivný zahradník v Anglii, když jsem se chtěl projít po zahradě Hidcote Manor Garden.  Obrovská zahrada, dává návštěvníkovi pocit, že v husté zeleni plave – nese ho dále a dál.

A to není náhodný efekt! Protože nejokázalejší zahrady jsou navrženy tímto způsobem – tak, aby krajina zaujala a pobavila návštěvníka, atmosféra samotné zahrady musí být tajemná a zajímavá.  

8 způsobů, jak vás může zahrada lákat

1. Interesantní vstupní zahradní brána. Vstup do zahrady je důležitý detail, který musíte dobře promyslet. Vstup do zahrady je skvělá příležitost k vytvoření dramatického efektu, jenž nastaví tón pro všechny dojmy, které musíte zažít v této zahradě. Zvažte kontrastní vstup do zahrady: čím větší kontrast, tím lepší! Vstup by neměl být nějak monumentální, ne – stačí prostý přechod mezi vysoce zastíněným prostředím a jasně osvětleným otevřeným prostorem.

2. Okna v živých plotech a stěnách. Stejně jako vchod nabízí pohled, „okna“ v živém plotu a výřezy ve zdech jsou velkolepým rámem pro živé „obrázky“ vaší zahrady.  

3. Stopy naznačující výhled. Zahradní cesta musí někam vést; to je zřejmá pravda, ale někdy je zapomenuta. Pokud na konci cesty najde návštěvník něco zajímavého, bude chtít jít dále a prozkoumat i odlehlé zákoutí zahrady.  

4. Změny v materiálu na cestě. Velikost a materiály zahradních cest je třeba promyslet, protože právě cesta může výrazně ovlivnit dojem vaší zahrady. Velké, dobře definované cesty umožňují rychlejší pohyb a poskytují hostům příležitost prozkoumat krajinu.  

5. Vodní prvky skryté v zahradě. Zvuk vody je vždy příjemným doplňkem do zahrady. Je schopen skrýt nežádoucí hluk v pozadí a dát pocit klidu, bez ohledu na to, zda voda protéká rychlým proudem, nebo zurčí v přeplněném hrnci.

6. Poutavé barvy. Barva je jedním z nejúčinnějších nástrojů, které máte k dispozici. Výběr rostlin s listy, které kontrastují s okolními porosty, je jistým způsobem, jak upozornit na požadovanou část zahrady.

7. Zelené hranice.  Skvělý způsob, jak toho dosáhnout, je zakrytí tvrdých okrajů plotu a stěn hromadou zelených listů.  Pokud je místo malé, pak zelené hranice lze získat výsadbou hroznů podél jeho okraje.

8. Zahradní osvětlení. Po západu slunce se zahrada navenek výrazně mění. Krajinné prvky, které byly během dne v centru pozornosti, přecházejí do tmy a kreativním přístupem k umístění krajinného osvětlení můžete získat zcela novou atmosféru.

Vyprávěl Matt Kilburn, krajinný designér z Vancouveru, spolumajitel Take Take Root Gardens.

Zdroj: houzz.com