Putující kameny v USA v Death Valley

putující kameny Death Valley

Ač to zní neuvěřitelně, tak v Death Valley v USA, neboli v překladu (Údolí smrti), řeší už desítky let jednu nevysvětlitelnou záhadu. Obrovské balvany, které jsou těžké i několik set kilogramů, se samovolně posouvají z místa na místo a nikdo si nedokáže vysvětlit proč. Ve vyprahlém povrchu za sebou zanechávají dlouhé čáry po přesunu.

Odborníci během desítek let vyloučili všechny možné příčiny které by mohly přesouvání kamenů způsobovat. Mezi jednou z teorií bylo i to, že kameny posouvá velice silný vítr když je zrovna povrch mokrý po dešti. I to se ale vysvětlilo když došlo k náhlému přesunu kamenů během období sucha.

Nyní jsou na několika kamenech rozmístěny senzory, které podle GPS budou přesně monitorovat jejich pozice. Odborníci se domnívají, že díky tomu budou schopni přesně určit kdy a za jakých podmínek k pohybu kamenů dochází.

Jedna z teorií dokonce zastávala názor, že kameny přemisťují mimozemské civilizace když na něj působí svou silou. Uvidíme jestli se povede jednou tuto záhadu rozluštit a zjistit co přesně tak těžkými předměty pohybovalo. Každopádně člověk to nebyl, protože na místě nejsou žádné stopy od těžké techniky.