Pět zajímavých faktů o Japonsku

Japonci vytrvale ctí tradice svých předků, ale zároveň nikdy nepřestanou udivovat svými vynálezy v robotice. Země vycházejícího slunce dnes zaujímá třetí místo v globální ekonomice, která je spojena s aktivní prací na inovacích.

Jakmile odjedete do Japonska, už se vám nechce vrátit. Vysokorychlostní vlaky, inteligentní technologie, atypické jídlo a lidé, kteří jsou vždy připraveni pomoci – zamilujete si pohádkovou zemi vycházejícího slunce. Nabízíme vám seznámení s pěti skutečnostmi, které vám pomohou porozumět Japonsku.

1. Příroda a technologie jsou neoddělitelnými sousedy

Japonsko je zemí kontrastů. Moderní mrakodrapy mírumilovně koexistují se starými chrámy, vysokorychlostními Shinkansen, robotickými vysavači čistícími dům, zatímco majitelé obdivují květy sakury v nejbližším parku.

Lidé v Japonsku vědí, jak si užívat přírody a její různorodosti a chrání tak četné zelené plochy. Na počest jarní kvetoucí sakury Japonci pořádají festivaly a hromadná setkání pod kvetoucími třešněmi v Tokiu. Hora Fuji-san – symbol Japonska a Honšú největší ostrov Japonska – přitahuje davy fotografů, turistů, horolezců a dokonce i poutníků. Park ve městě Nara se stal domovem krotkých jelenů. Chodí všude a nechají se pohladit po chutných dobrotách.

2. Doprava – pohodlná a podle harmonogramu

Okamžitě je těžké pochopit japonský dopravní systém: různé železniční společnosti, každá se svou vlastní stanicí, tucet nebo více typů jízdenek, mnoho přestupů a ne všude jsou anglické pokyny. Po prostudování průvodce však můžete snadno určit trasu.

Veškerá doprava v japonských městech je velmi pohodlná – neexistují žádné výjimky. V metru je toaleta, úschovna zavazadel, bankomaty a dokonce i kavárna. Železniční vlaky, většinu vlastní japonské železnice. Mnoho obyvatel, kteří pracují daleko od svého rodného města, jsou zvyklí používat tento typ dopravy denně. Vlaky Shinkansen jsou nejrychlejší v zemi a jezdí bez nehody. Známé modely mají rychlost 300 km / h, ale to nestačilo pro Japonce a vynalezli prototyp, který zrychluje na 590 km / h .  

3. Altruismus a vděčnost za jakoukoli službu

Každý Japonec ví, že pokud mu v něčem pomohli, určitě mu musí poděkovat.   Pokud jste v Japonsku dostali drahý dárek, není nutné utrácet vaše poslední úspory a udělat ekvivalentní gesto. Stačí zaplatit večeři s dobrým přáním.

Místní obyvatelé jsou tak nezaujatí, že zapomenou na čas a že jsou zaneprázdněni, když je někdo požádá o pomoc. Nikdy vám nebude odepřena pomoc: ukážou cestu, řeknou, nakreslí a dokonce povedou.

Pro Japonce je nejdůležitějším aspektem života rodina.  Jsou připraveni obětovat své pohodlí, pokud budou šťastní pouze ti, kteří jsou jim blízcí: dej poslední kousek koláče, vzdej se nejvhodnějšího místa, poslouchej a povzbuzuj.

4. Bezpečnost na ulicích

Mezi Japonci není obvyklé brát věci někomu jinému. Dokonce i během zemětřesení má země velmi malé procento rabování. Je to všechno proto, že jsou naučeni nebrat věci, které vám nepatří – i japonské děti to vědí. Mimochodem, oni sami cestují městem hromadnou dopravou, včetně šestiletých.

5. Neobvyklé kombinace příchutí

Kdo tvrdí, že je italská kuchyně nejlepší na světě, ještě nezkusil japonskou kuchyni. Zaujmou vás nejen zvláštní chuťové směsi, ale i neobvyklé barvy pokrmů. Například, zelená čokoláda s čajem nebo okurka se syceným nápojem. Málokde vám nabídnou zmrzlinu s chutí masa nebo čokoládové piva.

E. Buravtsová