Japonsko – památky, tradice, zvyky

Hlavním rysem, který okamžitě upoutá oko, je pečlivě zachované přírodní prostředí země. Každá část země, dokonce i malý trávník zastrčený mezi mrakodrapy, může být přeměněn na mini-rezervaci, každý malý rybník nebo trávník může být místní svatyně, o kterou se stará celý okres a hlídá ji.

Mnoho dokonale zachovaných historických památek, budov a chrámů je rozptýleno po celé zemi. Symboly země jsou rozesílané po miliónech na všech pohlednicích a brožurách po zemi. Největší památka v Japonsku je „posvátná brána“ („torii“) – dřevěná brána (1875) svatyně Itsukushima na „posvátném“ ostrově Miyajima, stojící přímo ve vodě v malém zálivu (samotný klášter, jedna z nejuznávanějších svatyní Japonska, která stojí také na chůdách přímo ve vodě).

Stejně tak je slavná hora Fuji (Fuji, 3 776 m) – jedna z nejkrásnějších sopek na světě, obklopená neméně malebným okolím. Seto Ohashi most (1988), hozený přes Vnitrozemské moře (Seto) z Honšú do Šikoku, je také považován za symbol země.

Japonsko produkuje nejlepší perly světa, takže četné „perlové farmy“ jsou taktéž zajímavými turistickými místy, které ročně navštíví až půl milionu zahraničních turistů.  

Zákazy a tradice

Není povoleno kouřit na veřejných místech, v kancelářích, na stanicích a nástupištích železnice, stejně jako v domech a autech bez souhlasu majitele. Je zakázáno šlápnout na slaměné rohože nohou, na rohože tatami – to je považováno za svatokrádež. To platí zejména pro návštěvy domů nebo chrámů.

Také byste měli vyměnit boty za speciální pantofle před a po návštěvě toalety. Počet tradic a rituálů, povinných nebo doporučených pro dodržování, je prostě obrovský. Téměř ve všech oblastech života země prochází síť tradic a obřadů, což je patrné zejména v komunikaci mezi lidmi a ve veřejném životě. 

Pokus o vtip může být považován za urážku. V drahých hotelech a restauracích je k hodnotě vyúčtování často připočítán poplatek za služby ve výši 10–15%. Japonsko je pravděpodobně nejdražší zemí na světě. Ceny za téměř veškeré zboží a služby překračují „světový průměr“ krát jeden a půl, ale tradiční prodeje obvykle poskytují velmi velké slevy.