Jak stát u malířského stojanu?

Pro efektivní a kvalitní malování je dobré dodržet určitá pravidla. Mezi ty patří například dobré postavení u vašeho stojanu. Jak na to?

Všechno má svá pravidla. Pokud je nedodržíte, pak z dané činnosti nedokážete vytěžit maximum. A to samé platí i pro malířské stojany. Věděli jste, jak u nich správně stát? Pokud ne, tak vám to v následujících řádcích prozradíme.

Jak stát u stojanu?

Pojďme si nejprve říct o tom, jak vlastně malířský stojan umístit. Vzdálenost od cílového objektu je totiž velice důležitá. Existuje nepsané pravidlo, které říká, že by malířský stojan ateliérový měl stát nejlépe 2-3 metry od cílového objektu. Pokud stojíte příliš daleko, připravujete se o možnost vidět nezbytné detaily a další drobnosti. Právě tato vzdálenost je přitom optimální.

Aby se vám dobře malovalo, musíte si taktéž dobře nastavit samotný malířský stojan. Na opačné straně, než na které stojíte při malování, byste měli snadno najít malou páčku. Ta vám pomůže upravit výšku a další parametry stojanu. Upravte ji tak, aby vám plátno nebo deska nebránila ve výhledu na cílový předmět. Obraz by přitom měl zůstat ve vašem zorném poli, abyste při malování mohli jednoduše pozorovat jak vaši malbu, tak předlohu. Nezapomeňte stojan a předlohu umístit tak, aby vyhovovala vašim preferencím. Podle toho, jakou rukou kreslíte. Jestliže jste praváci, postavte si stojan k pravé ruce, pokud leváci, udělejte to přesně naopak.

Důležitý je prostor

Dbejte i na dobré postavení nohou. Doporučujeme mírně vykročit pravou nohou směrem k vašemu stojanu. Tato pozice vám totiž dodá stabilitu a umožní vám volně se pohybovat po ateliéru, případně se pohupovat pro získání lepšího výhledu. Ke stojanu si samozřejmě můžete i sednout, tím ale ztratíte svoji mobilitu a zorný prostor.

Závěrem jen upozorníme, že je dobré dbát i na prostor za vámi. Vyčleňte si alespoň metr volného prostoru, abyste se mohli volně pohybovat. Čím větší prostor bude, tím lépe pro vás. Vždy je totiž dobré trošku poodstoupit a podívat se na vaši práci s odstupem.