E-knihy: Tablet, PC, telefon či čtečka?

Číst elektronické knihy je hitem poslední doby. Není se čemu divit. Samotné e-knihy nabízejí spousty výhod. Ale na čem je číst, aby z četby byl maximální požitek?

knihy lze číst na mnoha různých zařízeních. Klasikou jsou samozřejmě čtečky e-knih, ale s odpovídajícím softwarem lze použít také počítač, tablet či chytrý telefon. Ale nejlepší požitek (alespoň podle většiny „e-čtenářů“) nabízejí právě čtečky.

TIP: 2d cad

V čem spočívají jejich výhody a nevýhody v porovnání s ostatními zařízeními:

Dlouhodobá výdrž baterie

Na jedno nabití je možné přečíst tisíce stránek. Tedy v praxi čtečky vydrží jedno nabití na celou dovolenou či několik týdnů četby v metru. (Pozor – zapnutá wi-fi a používání dalších aplikací výdrž baterie značně snižuje).

Tablety oproti tomu je nutné nabíjet už po několika hodinách provozu, stejně tak notebooky. A ani chytré telefony týden v divočině bez elektřiny nevydrž

E-ink neboli elektronický inkoust

Technologie elektronického inkoustu, kterou čtečky používají, je přibližuje obyčejnému papíru. Na rozdíl od tabletů a telefonů jejich displej nesvítí, takže nevyčerpávají tolik oči. Čtení je mnohem přirozenější a na slunci se neleskne.

Nevýhodou však je, že k četbě za nízkého osvětlení je potřeba lampička (jako u klasické knihy). Dnes už však v prodeji najdeme také podsvícené čtečky s e-inkem (ale opět pozor na nižší výdrž baterie).

Dostatečná paměť

Protože samotné elektronické knihy nezabírají příliš místa, je možné do jedné čtečky nahrát až tisíce e-knih. Celou knihovnu tak můžete mít stále u sebe. Mnohé čtečky navíc nabízejí rozšíření paměti pomocí externí paměťové karty. Více už skutečně není potřeba.

Ve srovnání s tablety a počítači však čtečky přece jen pokulhávají. Čtečky s největší pamětí se mohou pochlubit nejvýše několika gigabyty paměti. Tablety svoji kapacitu přitom startují mnohonásobně výše.

Nízká hmotnost a rozměry

Čtečky jsou poměrně lehká zařízení a většinou nejsou větší než obyčejná kniha. Bez potíží se vejdou do kabelky i do větší kabátové kapsy. Je samozřejmě možné vybrat nějakou s extra velkým či naopak extra malým displejem. A pokud ke čtečce pořídíme i pouzdro (doporučujeme), musíme samozřejmě počítat s lehkým nárůstem váhy i rozměrů.

Na rozdíl od tabletů tak z držení čtečky nebolí zápěstí a na rozdíl od telefonů poskytují dostatečný displej na čtení.

Vyšší cena

Vzhledem k tomu, že čtečky jsou jednoúčelová zařízení, jej jich cena poměrně vysoká. Za o málo vyšší částku je možné pořídit levnější víceúčelový tablet nebo i lepší chytrý telefon.

Vyšší cena je u čteček spojená především s vývojem speciálního displeje s elektronickým inkoustem.

Rychlost zpracování

I na poli rychlosti na plné čáře doposud vítězí tablety a telefony. Přetočení stránky na méně výkonných čtečkách může být otázkou i několika málo vteřin (1–3). To je způsobené právě technologií e-inku – obraz se musí skutečně celý překreslit. Z toho důvodu je možné na zlomek sekundy vidět současně obě stránky textu.

U lepších čteček sice také není otočení stránky dílem nanosekundy, ale v praxi je plynulost čtení stejná jako u „offlinového“ otáčení stránky.

Změna velikosti písma

Zásadní výhodou čtení elektronických knih je možnost změny velikosti písma. E-knihy ve svých tradičních formátech (např. MOBI, ePub, tj. ne v případě PDF dokumentů) se při změně velikosti písma přeskládají, takže se nijak nenaruší plynulost textu a současně se vejdou na šířku displeje.

Tato vlastnost je součástí softwarového vybavení. Čtečky ji tedy zvládají už „od výroby“, do tabletů a telefonů je většinou nutné instalovat program pro čtení tradičních formátů, který změnu písma už zahrnuje.

Rychlé shrnutí:

ČtečkaTablet/telefon/PC
Výdrž baterie+
E-ink+
Paměť+
Hmotnost a rozměry+
CenaDražší než čtečky, ale umí více
Rychlost zpracování+
Změna velikosti písma++ (po instalaci softwaru