Chcete konečně začít číst opravdu efektivně? V tomto článku vám ukážeme, jak to udělat, abyste si z další knihy odnesli co nejvíc.
O „rychločtení“ jste už určitě slyšeli. V posledních letech se o něm mluví snad víc než kdy jindy. A není se čemu divit – zní to hodně lákavě. Číst rychle totiž znamená přečíst víc. A kdo by nechtěl zvládnout třeba sto knih během jednoho roku, že?
Je to vůbec dobré?
Jenže problém je v tom, že když vaše nejoblíbenější knihy i průměrné kousky přelouskáte moc rychle, s největší pravděpodobností si z nich nic neodnesete. Zůstane ve vás pouze pocit štěstí, že jste zdolali další titul. Možná nějaké rámcové body, a pak nic. Má potom ale smysl vůbec číst, když vlastně tímto způsobem jen prohazujete čas oknem?
Odpověď se liší podle literatury, kterou preferujete. Jestliže vás baví především příběhy a romány, pamatovat si víc než jen to nejdůležitější stejně nemá smysl. Být studnice plná zajímavých příběhů sice může být lákavé, ovšem brzy by vám z toho praskla hlava. Jenže pak je tu jeden žánr, a z toho si určitě chcete odnést co nejvíc – knihy o osobním rozvoji.
Inspirujte se v klášteře
Nejlépe hodnocené knihy a populární díla z tohoto žánru vás mohou obohatit, posunout vás v kariéře nebo zjednodušit život. Pokud je prolétnete a na konci zjistíte, že si vlastně nic nepamatujete, nemá smysl se ani do takového čtení pouštět. Naštěstí existuje způsob, jak tento problém vyřešit. Stačí trošku zpomalit a inspirovat se v klášterech.
Právě tam totiž vzniklo tzv. lectio divina, jehož principy můžete využít i během čtení opravdu užitečných titulů. Základní myšlenka spočívá v pomalém čtení věty po větě. Jakmile narazíte na něco důležitého a zajímavého, zastavte a přečtěte si danou větu, případně celý odstavec ještě jednou. Ano, zabere vám to mnohem více času, ale tímto způsobem si ze čtení odnesete mnohem víc.